Śledztwa gospodarcze Wrocław

odsłony   338

Śledztwa gospodarcze

Rynek obfituje w przedsiębiorstwa w których na pierwszy rzut oka nie dostrzeżemy oszustw, nadużyć a nawet przestępstw. Wiele firm działa w sposób niezgodny z prawem świadomie zatajając efekty swych działań.

Śledztwa jakie wykonujemy pozwalają na skuteczne ustalenie  nieprawidłowości, wyłudzeń towaru i usług, ujawnienie malwersacji finansowych, wyjawienie oszustw i działań na szkodę pokrzywdzonego.

Metody operacyjne jakie stosujemy opierają się na detektywistyce gospodarczej a pozyskana dokumentacja jest szczegółowo analizowana przez biegłych specjalistów.

Wykrywanie oszustw gospodarczych

Częstym zjawiskiem w obrocie gospodarczym są nierzetelne zachowania kontrahentów, polegające przykładowo na opóźnieniu w płatności lub niewykonaniu umowy. Kontrahenci często dopuszczają się zachowań które w kodeksie karnym mają znamiona czynu zabronionego – oszustwa.

Oszustwo gospodarcze to doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzania mieniem w celu uzyskania korzyści majątkowej. Oszustwo gospodarcze  jest jednym z trudniejszych do udowodnienia ponieważ sprawca omawianego przestępstwa musi działać umyślnie i mieć bezpośredni zamiar uzyskania korzyści majątkowej.

Wywiadownia gospodarcza Detecta z sukcesem od wielu lat specjalizuje się w wyjawianiu oszustw, nieprawidłowości, różnego rodzaju wyłudzeń oraz matactw.

Nasze metody oparte na bardzo szczegółowej analizie są szeroko zakrojonymi działaniami operacyjno śledczymi.

Współpracujemy w tym zakresie z dużym gronem detektywów na terenie całego kraju i poza jego granicami.

Ustalenie nieuczciwej konkurencji

Ustawodawca definiuje nieuczciwą konkurencję jako działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta.  

Czym konkretnie jest nieuczciwa konkurencja?

  • wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa,
  • fałszywe lub oszukańcze oznaczenie pochodzenia geograficznego towarów lub usług,
  • wprowadzające w błąd oznaczenie towarów lub usług,
  • naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa,
  • nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy,
  • naśladownictwo produktów,
  • pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie,
  • utrudnianie dostępu do rynku,
  • przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną,
  • nieuczciwa lub zakazana reklama,
  • organizowanie systemu sprzedaży lawinowej.

Nieuczciwa konkurencja nie jest bezkarna. W imieniu naszych klientów  zbieramy materiał dowodowy, analizujemy go i w obronie Państwa interesu, który został zagrożony, nasi prawnicy składają pozew do sądu celem domagania się pociągnięcia nieuczciwego podmiotu do odpowiedzialności cywilnej lub karnej – w zależności od rodzaju popełnionego czynu.

W wypadku nieuczciwej konkurencji proszę mieć na uwadze, iż roszczenia z tego tytułu przedawniają się po trzech latach.

Wyciek poufnych danych

Częste zmiany kadrowe oraz rotacja pracowników mogą powodować, że nasz były pracownik naruszy w sposób znaczący dobre imię lub interes firmy wyjawiając informacje zdobyte w trakcie pracy.

Jest to naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa i rodzi odpowiedzialność cywilną jak i karną.

Tajemnica przedsiębiorstwa to nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, handlowe, organizacyjne lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

Jeśli Państwa własność została ujawniona i powstała konieczność wyruszenia na drogę prawną, nasi specjaliści przedstawią stosowne metody działania.

Niski stan świadomości przedsiębiorców na temat ochrony poufnych danych podczas utylizacji dokumentów cyfrowych jak i papierowych wynika głównie z braku regulacji prawnych w tym temacie. Badania wskazują, że około 60% wycieków danych, jakie mają miejsce na świecie jest spowodowana przez pracowników szeregowych, ich niedbalstwo lub niewiedzę.

Kradzież firmowego majątku

Kradzież firmowego majątku może powodować konsekwencje podatkowe, co jest stratą dla przedsiębiorcy. Można tego uniknąć poprzez wprowadzenie procedur wykrywania takich czynów, często jest to trudnym zadaniem. Jeżeli doszło już do kradzieży, podstawą jest udowodnienie, iż strata była skutkiem nieprzewidzianego zdarzenia i nie wynikała z zaniedbania czy lekkomyślności przedsiębiorcy. Aby strata będąca następstwem kradzieży mogła zostać uznana jako koszt, przedsiębiorca powinien przede wszystkim:

  • określić okoliczności oraz przyczynę, która doprowadziła do powstania straty,
  • wykluczyć swoją winę czy zaniedbanie,
  • sporządzić protokół straty.

Sprawy kradzieży są nam znane, kompleksowo pomagamy w ujawnieniu procederu – od ustalenia winnego, poprzez uzyskanie dokumentacji i skierowanie sprawy do odpowiednich służb. 

dddddddddddddddddddd
Śledztwa gospodarcze Wrocław