PLATYNOWYHSH Art
Modelarstwo, Kolejnictwo, Lokomotywy
Modelarstwo, Kolejnictwo, Lokomotywy
Korzenie kolejnictwa sięgają początku XIX wieku, kiedy to George Stephenson stworzył lokomotywę parową o nazwie „Rocket". Ten zupełnie nowy w owym czasie środek transportu pomagał ujarzmiać tereny i łączyć krańce kontynentów. Doskonałym przykładem są tutaj północnoamerykańskie linie kolejowe posługujące się licznymi parowozami, np. parowóz Jupiter.
Koleje odegrały wielką rolę w okresie II wojny światowej, kiedy pełniły pierwszorzędną rolę w transporcie wojsk i zaopatrzenia na front. Takie lokomotywy jak niemieckie BR52 czy BR64 odegrały w wysiłku wojennym III Rzeszy rolę porównywalną z niejednym rodzajem czołgu czy samolotu! Starając się chronić linie kolejowe, zarówno w Niemczech, jak i w ZSRR, a wcześniej także w Polsce, powstawały specjalne pociągi pancerne. Za przykład może tutaj posłużyć radziecki pociąg pancerny Aleksander Newski. Jednak w związku z rozwojem lotnictwa bombowego rola takich pociągów pancernych – spora jeszcze w wojnie polsko-bolszewickiej lat 1919-1921 – wyraźnie zmalała.
Po zakończeniu II wojny światowej koncentrowano się na doskonaleniu parowozów oraz – nieco później - stosowaniu na coraz większą skalę spalinowozów, czyli lokomotyw napędzanych silnikiem Diesla. To wówczas powstało jedno ze szczytowych osiągnięć rozwoju lokomotyw parowych czyli amerykański parowóz Big Boy z lat 40. XX wieku – dość powszechnie uważany za największy i najcięższy w historii! W Polsce wprowadzono w owym czasie, wyprodukowane w USA, parowozy Ty246, które zostały zastąpione na przełomie lat 50. i 60. XX wieku przez parowozy Ty51 produkowane w zakładach Cegielskiego w Poznaniu. Jednak równolegle wdrażano spalinowozy ST43 oraz ST44, które ostatecznie wyparły lokomotywy parowe z polskich linii kolejowych w przewozach towarowych. Walnie przyczyniła się do tego również elektryfikacja linii kolejowych oraz taboru, która rozpoczęła się w 1951 roku i trwała de facto przez cały czas istnienia PRL.
Nie można też zapomnieć, że od lat 60. i 70. XX wieku eksperymentowano, a później wdrażano do użycia koleje wielkich prędkości w takich krajach jak Francja, Niemcy Zachodnie czy Japonia, które osiągały prędkość przekraczającą 300 km/h. W 2007 roku pociąg TGV ustanowił rekord prędkości maksymalnej pojazdu szynowego rozpędzając się do 574,8 km/h!
W ofercie naszego sklepu odnajdziesz modele bardzo wielu parowozów i spalinowozów. Wykonane one zostały przez różnych producentów z zachowaniem innej, dowolnie wybranej skali, dzięki czemu dobierzesz produkt spełniający Twoje wymagania i oczekiwania.