KOGENERIA

Nazwa: KOGENERIA Kraj:
Polska
NIP: 6651122500    Sprawdź rejestry   
REGON: 361193730    Sprawdź rejestry   
Miasto: Warszawa Ulica: Rajska 6 lok 43 Kod pocztowy: 02-654
Telefon: 506-219-882 Email: p.podsiadlo@kogeneria.pl Strona WWW: kogeneria.pl
MASTERCARD MAESTRO PAY_PAL VISA_ELECTRON VISA WESTERN_UNION DOTPAY PRZELEWY24

Przelew na rachunek bankowy


Płatność gotówką

Opis

Kogeneria

  • Gwarantujemy zmniejszenie wydatków na prąd i ciepło użytkowe budynku.
  • Sprzedajemy i montujemy agregaty kogeneracyjne.
  • Finansujemy kogenerację.
  • Zapewniamy doradztwo techniczne.

Misja firmy

Obniżenie kosztów działalności współpracującego z nami podmiotu.
Możemy to osiągnąć korzystając z dobrodziejstw kogeneracji i dlatego zapewniamy dostęp do taniej energii elektrycznej i taniego ciepła użytkowego.

NASZYMI KLIENTAMI MOGĄ BYĆ: Wszyscy odbiorcy posiadający taryfę energii B i C.

Zapraszamy do współpracy

Strategiczny partner GHP Poland Sp. z o.o.

Dostępne urządzenia

Dane techniczne typoszeregu gazowych mikrokogeneratorów MCHP XRGI

Urządzenie XRGI 6 XRGI 9 XRGI 15 XRGI 20
Moc elektryczna (modulowana) 2,5 - 6,0 kW 4,0 - 9,0 kW 6,0 - 15,2 kW 10,0 - 20,0 kW
Moc cieplna (modulowana) 8,5 - 13,5 kW 14,0 - 20,0 kW 17,0 - 30,0 kW 25,0- 40,0 kW
Sprawność całkowita (z odzyskiem ciepła kondensacji wilgoci w spalinach, dla kalkulacji z wartością opałową paliwa) 102% 104% 102% 106%
Silnik Spalinowy, rzędowy
Liczba cylindrów 3 3 4 4
Pojemność 952 cm3 952 cm3 2237 cm3 2237 cm3
Paliwo Gaz ziemny, LPG
Chłodzenie Wodne – odbiór ciepła z silnika i generatora
Emisja CO < 150 mg/m3 <50 mg/m3 46/89*) mg/m3 25/49*) mg/m3
Emisja NOX <350 mg/m3 <100 mg/m3 49/314*) mg/m3 26/84*) mg/m3
Generator Asynchroniczny, 3-fazowy, cos φ - 0,8
Napięcie 400 V 400 V 400 V 400 V
Prąd nominalny/maksymalny 12/12 A 20/20 A 27/27 A 40/40 A
Okresy między przeglądami 10 000 godzin 10 000 godzin 8 500 godzin 6 000 godzin
Temperatura wody - zasilanie 80 - 85 ºC
Temperatura wody - powrót 5 - 75 ºC
Poziom generowanego hałasu < 49 dB(A), w odległości 1 m

*) Przy obciążeniu częściowym/pełnym

Spośród wszystkich przedstawionych danych wyróżnić należy następujące elementy:

  • niski poziom hałasu generowany przy pracy jednostek (49 dB(A)),
  • długie czasy okresów międzyprzeglądowych (10 000 motogodzin dla mniejszych, oraz 6 000 do 8 000 motogodzin dla większych jednostek),
  • wysoka sprawność całkowita przetwarzania energii z paliwa (102 – 106% przy uwzględnieniu ciepła kondensacji, pomiary z uwzględnieniem wartości opałowej paliwa), małe gabaryty umożliwiające montaż w istniejących i nowoprojektowanych obiektach,
  • pięcioletni okres gwarancji producenta dla wszystkich podzespołów MCHP XRGI.

Układ mikrokogeneracji powinien być prawidłowo dobrany do zapotrzebowania danego obiektu na energię elektryczną i ciepło oraz ich zmian w czasie roku. Prawidłowy dobór mocy kogeneratora bądź zespołu kogeneratorów zapewnia ciągłą pracę jednostek kogeneracyjnych nawet 24 godziny na dobę przez cały rok. Dzięki takiemu wykorzystaniu osiągane są najwyższe oszczędności eksploatacyjne i najkrótsze czasy zwrotu nakładów inwestycyjnych. Aby układ kogeneracji mógł pracować przez największą liczbę godzin w czasie roku konieczny jest jego dobór z uwzględnieniem wartości mocy elektrycznej i cieplnej jakie występują stale w okresie roku. Bazowanie na najmniejszych, podstawowych poborach mocy oznacza, że wartości te będą występować stale przez cały rok i na tym poziomie zapewniony będzie stały odbiór obu strumieni energii wytwarzanej przez kogenerator. Częstym błędem popełnianym przez inwestorów jest próba doboru kogeneratorów do wartości maksymalnych zużycia energii elektrycznej lub cieplnej. W takiej sytuacji kogenerator będzie pracował ze swoją nominalną wydajnością zaledwie kilkaset godzin w czasie roku, a przez dużą część czasu będzie wyłączony. Błędem jest również próba doboru kogeneratora przez porównanie do aktualnie zainstalowanej mocy kotłów grzewczych w obiekcie. Należy pamiętać, że kotłownia łącznie pracuje maksymalnie przez około 8 – 10 godzin na dobę, natomiast kogenerator przez 24 godz. na dobę. Oznacza to, że np. kotłownia o mocy 120 kW pracująca przez 10 godz. wytworzy 960 kWh energii cieplnej. Dokładnie taką samą ilość energii cieplnej wytworzy mikrokogenerator o mocy grzewczej 40 kW pracujący przez 24 godz.

Przeprowadzenie doboru mocy układu kogeneracji wymaga pozyskania następujących danych dotyczących analizowanego obiektu:

  • pobór mocy elektrycznej w czasie roku,
  • zapotrzebowanie na energię cieplną w czasie roku.

Informację na temat poboru mocy elektrycznej można uzyskać na dwa sposoby. Dla istniejących obiektów możliwe jest uzyskanie od dystrybutora energii elektrycznej odczytów poboru mocy w okresie jednego roku w odstępach 15-to minutowych. Na tej podstawie możliwe jest wykonanie wykresu uporządkowanego poboru mocy i stwierdzenie poniżej jakiej wartości zapotrzebowanie nigdy nie spada w czasie roku. Z kolei dla projektowanych obiektów możliwe jest zebranie informacji o łącznej mocy odbiorników elektrycznych przewidzianych do pracy ciągłej (np. pompy obiegowe, silniki układu wentylacji, układy sterowania, itp.). 

Na rys. 6 przedstawiono przykład uporządkowanego wykresu poboru mocy elektrycznej w czasie roku w obiekcie basenowym o powierzchni całkowitej 3000 m2 i powierzchni basenu 312 m2. Dla przykładu przedstawionego na rys. 6 widoczne jest, że uzasadniony jest tu dobór zespołu nawet trzech mikrokogeneratorów XRGI 20 o łącznej mocy elektrycznej modulowanej w zakresie 30 – 60 kW. Wbudowana automatyka zespołu MCHP XRGI kontroluje równomierne rozłożenie czasu pracy na wszystkie trzy kogeneratory. Tak więc każdy z kogeneratorów będzie pracować przez około 8340 godz. w skali roku. Równolegle do przeprowadzonej analizy poboru mocy elektrycznej należy przeprowadzić analizę zużycia ciepła w obiekcie. Informację na temat zapotrzebowania na ciepło możemy uzyskać na dwa sposoby. Dla istniejących obiektów możliwa jest analiza odczytów zużycia gazu bądź też zakupionej energii grzewczej z sieci w okresach miesięcznych lub częstszych.

Wykres uporządkowany poboru mocy elektrycznej w czasie roku w obiekcie basenowym o powierzchni całkowitej 3000 m2 i powierzchni basenu 312 m2.Rys. 6. Wykres uporządkowany poboru mocy elektrycznej w czasie roku w obiekcie basenowym o powierzchni całkowitej 3000 m2 i powierzchni basenu 312 m2.

Na tej podstawie możliwe jest wykonanie wykresu obrazującego profil zapotrzebowania na ciepło w skali roku. Znajomość ilości energii cieplnej oraz okresu czasu w jakim ma być ona dostarczona pozwala na oszacowanie potrzebnej mocy urządzeń wytwórczych i stwierdzenie poniżej jakiej wartości moc ta nigdy nie spada. Z kolei dla projektowanych obiektów możliwe jest przeprowadzenie symulacji łącznego zapotrzebowania na:

  • energię grzewczą dla pomieszczeń,
  • ciepło dla układu wentylacji,
  • podgrzew ciepłej wody użytkowej,
  • ciepło dla technologii basenu,
  • ciepło dla procesów produkcyjnych, również w odcinkach miesięcznych lub częstszych, i na tej podstawie określenie stałego minimalnego zapotrzebowania na moc grzewczą w skali roku.

Na rys. 7 przedstawiony został przykładowy rozkład zapotrzebowania na moc grzewczą dla obiektu basenowego o powierzchni całkowitej 3000 m2 z basenem 312 m2.

Rozkład zapotrzebowania na moc grzewczą w czasie roku dla obiektu basenowego o powierzchni całkowitej 3000 m2 z basenem 312 m2.

Rys. 7. Rozkład zapotrzebowania na moc grzewczą w czasie roku dla obiektu basenowego o powierzchni całkowitej 3000 m2 z basenem 312 m2.

Z rys. 7 wynika, że dla analizowanego obiektu minimalna moc grzewcza, która wykorzystywana jest stale przez cały rok, to około 113 kW. Tak więc dobór trzech jednostek XRGI 20 (przyjętych na podstawie zapotrzebowania elektrycznego) jest potwierdzony również od strony cieplnej. Zespół trzech mikrokogeneratorów XRGI 20 wytwarza moc grzewczą modulowaną w zakresie 60 – 120 kW. W miesiącach letnich możliwe będzie wyłączenie kotłowni gazowej bądź zaprzestanie zakupu ciepła z sieci. Wykres ten umożliwia odpowiedni dobór kogeneracji, ponieważ obrazuje ciągłe zapotrzebowanie na moc grzewczą, a jednostki kogeneracyjne przewidziane są do pracy ciągłej. W przypadku innych źródeł energii grzewczej, które nie pracują 24 godz. na dobę, konieczne byłoby ich odpowiednie przewymiarowanie. 

Podsumowując, dla każdego rozpatrywanego przypadku należy określić poziom podstawowego, stałego na przestrzeni roku poboru mocy:

  • elektrycznej,
  • grzewczej.

Są to dwa kryteria, które należy rozpatrywać oddzielnie. Możemy mieć do czynienia z sytuacjami, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną wskazuje, że uzasadniony byłby dobór np. 4 jednostek XRGI, natomiast od strony cieplnej może być widoczne, że tylko 2 jednostki XRGI wystarczą na pokrycie podstawowego, stałego zapotrzebowania. Oznacza to, że dla takiego przypadku dobierzemy dwie jednostki kogeneracyjne, ponieważ będą one miały przez cały rok zapewniony odbiór obu strumieni energii – elektrycznej i cieplnej. Jednostka kogeneracyjna przy zaprzestaniu odbioru którejkolwiek z tych energii poniżej dolnego poziomu modulacji zostałaby automatycznie wyłączona. Przedstawiony sposób doboru zapewnia, że wyłączenia takie nie będą następować i urządzenia wytwarzać będą energię przez cały rok, co bezpośrednio przekłada się na wysokość oszczędności eksploatacyjnych.

Należy pamiętać, że każdorazowo przy kogeneracji zwiększy się zużycie a tym samym koszty opłat za gaz. Natomiast licząc łącznie wydatki za gaz, prąd i ciepło będą mniejsze od tych kiedy budynek nie był wyposażony w kogenerację.

KONTAKT

KOGENERIA 

 tel. kom. +48 506-219-882
 e-mail: p.podsiadlo@kogeneria.pl

NIP: 665-11-22-500
REGON: 361193730

Adres:
ul. Rajska 6 lok 43
02-654 Warszawa.

    Nie znaleziono wyników.
    Nie znaleziono wyników.