Finansowanie nowych firm

odsłony   416

Finansowanie nowych firm

Leasing dla nowych firm.

Leasing dla nowych firm to najprostszy sposób finansowania pojazdów, maszyn czy sprzętu dostępny w zasadzie już od pierwszego dnia istnienia firmy. Leasingobiorca użytkuje odpłatnie określony w umowie leasingu przedmiot. 

Dokładnie na takim przykładzie widać jak wielką dźwignię finansową możemy operować jeśli umiejętnie potrafimy skorzystać z dobrego finansowania.

Nowa firma ( leasingobiorca) płaci leasingodawcy za użytkowanie w ratach ( czynsz ) i nie potrzebuje dużych nakładów finansowych na start.
Dziś dla nowej firmy jesteśmy w stanie sfinansować praktycznie wszystkie aktywa, które są potrzebne żeby wystartować z biznesem.

„W leasing możemy wziąć” praktycznie wszystko co potrzebne: sprzęt biurowy, komputery, drukarki, sprzęt biurowy, meble, urządzenia, maszyny, a nawet niezbędne oprogramowanie i oczywiście samochody lub inne pojazdy.

Leasing dla nowej firmy pozwala na pozyskanie wyposażenia wiele niższym kosztem w porównaniu do kupna za gotówkę i pozytywnie wpływa na zmniejszenie obciążeń fiskalnych dzięki wykorzystaniu tarczy podatkowej.

Jaka jest różnica między leasingiem dla nowych firm a klasycznym (normalnym, tradycyjnym) leasingiem?

Ilość „rodzajów leasingów” w ofertach szczególnie tych w internecie jest zatrważająca. Praktycznie każda firma leasingowa proponuje inny leasing. Jeśli przeanalizujemy rynek i dokonamy porównania, to jaszczeście w  praktyce dojdziemy do wniosków, że zdecydowana większość to leasing operacyjny, a jedyne różnice, które wpływają na jakość i cenę to różnice w parametrach.

Leasing klasyczny, normalny, ( nienormalny również ), elastyczny, na start, na dobry początek ….itp. itd. … to najprościej mówiąc leasing operacyjny, ale z różnymi mniej lub bardziej korzystnymi warunkami brzegowymi i zapisami w umowie.

Ważna jest dostępność, przejrzystość i elastyczność umowy. Ważne to co jest napisane mały drukiem.

Minimum formalności. Istotnym faktem jest to by procedury przy zawieraniu tego typu umów były maksymalnie uproszczone

W większości firm leasingowych do zawarcia umowy leasingu potrzebne są:

  • dokumenty rejestracyjne firmy,
  • dane z dowodu osobistego właściciela firmy,
  • poprawnie wypełniony wniosek leasingowy.

Wymagania są znacznie ograniczone w porównaniu do kredytów. Niektóre firmy leasingowe podejmują decyzję nawet w ciągu kilku godzin, a w przypadku klientów z dobrą historią kredytową decyzja o przyznaniu leasingu podejmowana jest niemalże „automatycznie”.

W praktyce leasing dla nowych firm jednoosobowych jest dostępny już od pierwszego dnia ich istnienia. Często jedyną barierą może być wymagany wysoki wkład własny (nawet do 30%). 

Dla nowych działalności szczególnie polecam leasing operacyjny, ponieważ dzięki podatek VAT zostaje rozłożony na części i jest płatny wraz z każdą ratą leasingową, a w koszty uzyskania przychodu wliczają się raty leasingowe netto, opłata wstępna, manipulacyjna, ubezpieczenia, prowizje oraz koszty użytkowania sprzętu.

Jakie są parametry umów leasingowych dla nowych firm?

Wszytko zależy od tego jaką historię kredytową ma beneficjent rzeczywisty. Beneficjent rzeczywisty czyli osoba która ma większościowy pakiet udziałów w spółce, Z reguły brane pod uwagę są osoby które mają więcej niż 25% udziałów, a w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej beneficjentem rzeczywistym jest oczywiście osoba, która tą działalność prowadzi.
Parametry umów leasingowych dla nowej firmy różnią się w zależności od firmy.
Jednym wielu z rodzajów jest leasing dla nowych firm bez BIK lub bez VAT. Leasing dla firm bez BIK polega na przyznaniu leasingu przedsiębiorcy bez sprawdzania jego historii kredytowej w BIK-u. Wymagany natomiast jest wysoki wkład własny. Wysokość wkładu własnego sięga nawet od 20 do 35%.

Leasing dla firm bez VAT dotyczy najczęściej finansowania używanego sprzętu, używanych samochodów, na które jest wystawiana faktura VAT marża. Wtedy do rat leasingu nie powinien być doliczany VAT 23%, a umowa leasingowa nie jest leasingiem operacyjnym, a finansowym.

Przed wyborem oferty sprawdź, czy dopuszczalna jest cesja leasingu dla nowej firmy.

Jakie rozwiązanie jest najlepsze dla nowej firmy?

Bardzo upraszczając mamy dwa typy leasingu: operacyjny i finansowy. Różnice polegają na sposobie rozliczania. Przykładowo kupujemy samochód w leasingu operacyjnym obowiązek amortyzacji jest obowiązkiem leasingodawcy, natomiast w leasingu finansowym dla nowych firm amortyzacja przedmiotu jest obowiązkiem leasingobiorcy, podatek VAT jest płatny z pierwszą ratą leasingową, a do kosztów uzyskania przychodu wliczają się odsetki rat leasingowych, odpisy amortyzacyjne i koszt używania leasingowanego przedmiotu.

Długość trwania umowy leasingu to minimum 12 miesięcy.

Istnieje jeszcze jedna dostępna forma pozyskania kapitału, ale konieczne jest posiadanie danego aktywa. Mowa tu o  leasingu zwrotnym dla nowych firm.

Przedsiębiorca „sprzedaje przedmiot” do firmy leasingowej. Dostaje umowę leasingu zwrotnego, może użytkować dany sprzęt ( samochód lub inne aktywa ), ale musi spłacać raty, ale z drugiej strony dysponuje od razu gotówką.

Co możne wziąć w leasing nowa firma?

Biorąc pod uwagę możliwości oraz oferty firm leasingowych „wyleasingować” możemy praktycznie wszystko co jest potrzebne do wystartowania z nową firmą.

Leasing dla nowych firm obejmuje zarówno wyposażenie biura, meble, fotele, sprzęt kuchenny, sprzęt komputerowy, urządzenia drukujące, wielofunkcyjne, maszyny, a nawet oprogramowanie IT. 

Jakie są możliwości by uzyskać leasing bez wkładu własnego albo z tzw. niskim wkładem własnym dla nowej firmy?

Leasing z niskim wkładem lub bez wpłaty własnej dla nowych firm jest przeważnie dostępny dla firm działających dłużej niż 3-6 miesięcy, ale trafiają się promocje na szczególnie na wybrane samochody, gdzie już od pierwszego miesiąca istnienia firmy możemy się starać o takie finansowanie. Leasing dla nowych firm bez wpłaty własnej może wymagać poręczenia przedsiębiorstwa z o wiele dłuższą działalnością i pozytywną historią kredytową lub indywidualnego poręczyciela z „dobrymi” udokumentowanymi dochodami.


Tego typu oferty leasingów z reguły są nieco droższe jeżeli chodzi o marże i prowizje, zdecydowaną korzyścią jest to, że nie musimy angażować swoich środków finansowych.

Osoby, które mają negatywną historię kredytową lub też firmy, które mają słabe wyniki lub kiepską historię, mogą mieć problem z uzyskaniem leasingu, ale specjaliści w SynergyLesing mają opracowane dogodne procedury na finansowanie i pomoc dla tej grupy klientów.

Leasing dla jednoosobowej działalności gospodarczej dostępny jest juz w pierwszym dniu działalności.

Leasing dla nowej firmy jednoosobowej jest dostępny tuż po zarejestrowaniu działalności gospodarczej w CEiDG. „Świeży” przedsiębiorca otrzymuje numer NIP i musi uzyskać jeszcze numer REGON.
Firmy leasingowe nie wymagają obu numerów jednocześnie – wystarczy przykładowo sam NIP.
Dzięki takim procedurom leasing dla nowej firmy można wziąć już pierwszego dnia działalności.
W takim leasingu nie jest oceniana historia kredytowa oceniana jest metodą uproszczoną, ale z reguły wkład własny jest wyższy.

Leasing dla nowych spółek – warunki i parametry

Wszystko zależy kto jest udziałowcem i jaką sytuacje finansową mają główni reprezentanci spółki.

Leasing dla nowej spółki z o.o. jest uzależniony jest zarówno od sytuacji finansowej właścicieli firmy, prezesa, jak również beneficjentów rzeczywistych. 

Z reguły właśnie te osoby są weryfikowane w BIK. 

Na rynku kapitałowym są również oferty leasingu dla nowej sp. z o.o bez sprawdzania BIK-u prezesa czy reprezentantów. Wtedy procedury polegają na weryfikacji 

tylko zobowiązań spółki.
Do umowy leasingu dla nowej spółki z o.o. i S.A.  s.j. s.c. i sp z o.o. kom. w procedurze uproszczonej jest potrzebny tylko NIP i dane reprezentantów.
Pamiętać należy również, że przy zawieraniu umów leasingu dla spółek j potrzebne są dane wszystkich wspólników i ich małżonków, jeżeli mają wspólnotę majątkową. Dość często towarzystwa leasingowe wymagają poręczenia osobistego reprezentanta lub podpisania odpowiedniego weksla.

Jest nowa firma, masz NIP, REGON i co dalej?

Masz nową firmę, rozpoczynasz nową działalność. Z pewnością masz już ułożony plan działań, listę potrzebnych rzeczy, sprzętu, urządzeń maszyn czy też pojazdów. Tylko co dalej? Od czego zacząć?

Samochód do firmy w leasing, kupić nowy czy używany?

Wybór samochodu dla nowej firmy to bardzo pozornie łatwe zadanie, ale aby je ułatwić doradzamy zdefiniować podstawowe potrzeby, możliwości i oczekiwania. Prawdopodobnie długa lista samochodów, które rozważamy szybko zostanie skrócona.

Zdecydowanie łatwiej będzie nam sfinansować zupełnie nowy samochód. W SynergyLeasing dysponujemy pełną flotą różnych marek samochodów, które sprawnie jesteśmy w stanie sfinansować nawet dla zupełnie nowych firm bez majątku oraz oczywiście bez angażowania znacznych środków finansowych na start.

Na starcie mamy kilka możliwości finansowania, jednak aby podjąć decyzję, która opcja jest najlepszym rozwiązaniem dla nowej firmy, zdecydowanie doradzamy konsultacje z naszymi specjalistami. Każda firma, każdy klient ma swoje indywidualne potrzeby i oczekiwania i najlepiej jeśli proponowane rozwiązanie będzie przygotowane w sposób indywidualny.


Jest kilka niuansów, którymi doskonale operują nasi specjaliści i w wyniku analizy potrzeb klienta doskonale potrafią wykreować najlepsze rozwiązanie. Przykładowo w leasingu na samochód dla nowej firmy jest najczęściej polecany leasing operacyjny ze względu na brak zapłaty podatku VAT w całości z góry, ale nie każdy samochód na rynku jesteśmy w stanie tak sfinansować – szczególnie jeżeli klient postanowi kupić samochód używany od prywatnej osoby lub komisu, który wystawia fakturę vat marża, w tedy jedyną forma finansowania będzie leasing finansowy, albo pożyczka leasingowa. Dlatego rola dobrego doradcy specjalisty jest tu kluczowa.

Jaki samochód w leasing dla nowej firmy transportowej?

Możliwość finansowania floty dla nowej firmy transportowej jest niczym trampolina do sukcesu. Operując dobrze dobranym leasingiem mamy szansę na dynamiczne rozpoczęcie działalności bez konieczności wydawania znacznych środków na zakup floty pojazdów za własne pieniądze lub finansowanie kredytem. 

Opracowaliśmy specjalnie przygotowany program dla firm transportowych, który powstał przy współpracy w najlepszymi markami samochodowymi. Dzięki temu skutecznie i dynamicznie nasi klienci mogą wystartować w biznesie transportowym działając jako zupełnie nowe firmy.

W programie dla firm transportowych najwięcej firm finansujemy zupełnie pojazdy nowe lub demonstracyjne – mało używane samochody. Wszytko jest oparte o uproszczone procedury finansowe i oczywiście objęte odpowiednimi gwarancjami producenta i ubezpieczeniem, które z reguły wliczamy w jedną elastyczną ratę. Program ten pozwala na elastyczne finansowanie przedsiębiorstwa, kluczowym parametrem jest wyjątkowa elastyczność. Samo finansowanie możemy oprzeć o potencjalny kontrakt, a jeśli klient potrzebuje tzw. „chwili na oddech” – czasu żeby rozkręcić biznes albo po prostu na rynku jest słaba koniunktura lub po prostu rynek, na którym klient działa charakteryzuje się sezonowością to przygotowaną mamy opcję nawet sześciomiesięcznej prolongaty – czyli okresu na który możemy „zawiesić” opłacanie rat, a cały czas mamy możliwość korzystania z finansowanego samochodu.

Finansujemy oczywiście pełne zestawy, odpowiednio doposażone pod indywidualne potrzeby i oczekiwania naszych klientów. 

Leasing samochodów użytkowych: busy, furgony, brygadówki, paleciaki, kontenerowe, chłodnie, itp. itd.

Możliwość pozyskania finansowania właśnie takich samochodów to dla większości firm przepustka do większych obrotów, efektywnej pracy, możliwość obsługi nowych klientów, docierania do nowych rynków do nowych usług. Brzmi górnolotnie? Całkiem możliwe, ale tak jest.

Stawiamy na nową niezgodną flotę z pełnymi pakietami gwarancyjnymi i ubezpieczeniowymi, tak by w sytuacji gdyby przypadkowo coś się stało: wypadek, awaria, przypadek losowy, cokolwiek złego by się miało wydarzyć to Twój biznes dzięki naszym rozwiązaniom będzie bezpieczny.

Tego typu samochody mówiąc wprost to maszynki do zarabiania pieniędzy, dlatego muszą być niezawodne, a w sytuacjach kryzysowych musimy mieć na ich miejsce rozwiązanie zastępcze. 

Struktura finansowania najlepiej jeśli jest dobrze dobrana do oczekiwań i możliwości klienta, ponieważ w wielu przypadkach finansowanie takich samochodów jest decydujące o wynikach finansowych, kosztach usługi, jakości pracy całego przedsiębiorstwa.

Leasing operacyjny samochodów dostawczych dla nowych firm jest zdecydowanie bardziej opłacalny niż wynajem długoterminowy. Mimo tego wielu sprzedawców doradza wynajem. Haczyk jak zwykle tkwi w szczegółach. W umowach najmu  z reguły mamy sztywno określony limit kilometrów i rozliczenie końcowe może się okazać kluczowym jeśli chodzi o ekonomikę przedsięwzięcia.

W leasingu środków transportu dla nowych firm kluczową rolę odgrywa wysokość wkładu własnego i koszt ubezpieczenia. W naszej ofercie mamy specjalnie przygotowany program, w którym finansujemy tego typu pojazdy nawet od 0% wkładu własnego, ubezpieczenie nie drożenie wraz z wiekiem używanego pojazdu, a łączny czas trwania leasingu nie może przekroczyć 10 lat,

Firmy transportowe to jedni z największych beneficjentów korzyści płynących z leasingu dlatego warto dobrze rozplanować program finansowania i rozbudowy floty w oparciu o doświadczonego partnera.

Jak wyposażyć sobie firmę w nowy sprzęt?

Potrzebujesz nowego sprzętu, nowych komputerów, maszyn urządzeń, wyposażenia, mebli itp. Leasingiem jestem wstanie finansować praktycznie każdy niezbędny środek trwały, potrzebny dla firmy. W zakres finansowania leasingiem wchodzi zarówno finansowanie urządzeń praktycznie dla każdej branży. Począwszy od maszyn rolniczych, leśniczych, wyposażenia hotelowego, sprzętu medycznego, urządzeń gastronomicznych przez sprzęt komputerowy po ekspres do kawy do kuchni. 

Technologie nieustannie się rozwijają i coraz to wychodzą nowe modele i nowe rozwiązania dlatego planując rozwój biznesu wart mieć dobrze opracowany plan finansowania i rozwoju.

Przykładowo leasing komputerów dla firm opłaca się choćby ze względów technologicznych – na rynku pojawiają się co rusz zaawansowane rozwiązania, oprogramowanie więc po zakończeniu umowy leasingowej można wziąć w leasing najnowszy sprzęt czy też oprogramowanie IT. 

dddddddddddddddddddd
Finansowanie nowych firm