PLATINUMKWADRO OKNA
Rolety, bramy montaż Racibórz
BRAMY GARAŻOWE ROLOWANE OCIEPLANE - INSTRUKCJA MONTAŻU
Przez otwory okienne, drzwiowe, a także bramy garażowe, nasze domy tracą dużą ilość ciepła, co wpływa na wzrost rachunków za ogrzewanie oraz przyjemny klimat wewnątrz domu. Doskonałym sposobem na zabezpieczenie garażu przed stratami ciepła, jest wybór ocieplanych bram garażowych. Bramy rolowane składają się z aluminiowych lameli wypełnionych pianką poliuretanową, połączonych ze sobą tworząc pancerz, który nawijany jest na wał nawojowy umieszczony w specjalnej kasecie umieszczonej nad wjazdem do garażu. Bramy rolowane ocieplane to proste w obsłudze rozwiązanie, które stanowi doskonałą ochronę przed stratami ciepła. Jednak aby brama w pełni spełniała swoje funkcje, powinna być zamontowana w prawidłowy sposób. W dzisiejszym poradniku, krok po kroku doradzimy, jak zamontować bramę rolowaną, jakie narzędzia będą nam przydatne, a także jak się przygotować do tego procesu?
Transport i rozładunek bramy rolowanej
Najbardziej bezpieczną pozycją do transportowania, magazynowania oraz składowania bram pozostaje pozycja pozioma na płaskim podłożu w opakowaniu zabezpieczonym przed możliwością uszkodzenia. Po dokonaniu rozładunku należy sprawdzić kompletność zestawu, sprawdźmy czy liczba elementów jest zgodna z listą oraz czy zgadzają się wymiary bramy. Następnym krokiem jest weryfikacja szerokości i wysokości otworu ościeża, poziomu podłoża, na którym montowana będzie brama, sprawdzenie pionowości i płaskości ściany do której ma być zamontowana brama, a także przekątnych otworu ościeża.
Zanim przystąpisz do montażu bramy rolowanej
W celu uniknięcia błędów, usterek, montaż bramy garażowej powinien zostać przeprowadzony przez przeszkolone osoby lub wykwalifikowaną ekipę montażową, tym sposobem ograniczymy do minimum dodatkowe koszty spowodowane niedociągnięciami. Podczas montażu szczególną uwagę należy zwrócić na przestrzeganie przepisów BHP, w szczególności dotyczących pracy na wysokościach oraz używania urządzeń elektrycznych. Przed rozpoczęciem prac montażowych konieczne jest zapoznanie się z dołączoną do produktu instrukcją obsługi i stosowaniu się do jej zaleceń.
Niezbędne narzędzia i akcesoria
W przypadku, gdy montaż bramy będzie odbywał się do nadproża żelbetowego lub cegły pełnej, potrzebne nam będą kołki rozporowe o średnicy Ø 6÷8 mm lub większe. Gdy montażu dokonujemy do ścian wykonanych z cegły szczelinowej lub gazobetonu, niezbędne nam będą kołki dedykowane do cegły szczelinowej. Jeśli montaż odbywa się do ściany z materiałów otworowych, zastosujmy systemy montażowe dedykowane do tego rodzaju ścian.
Warunki montażowe
Jeśli montaż bramy garażowej rolowanej będzie wykonywany na murach, powinny one posiadać odpowiednią wytrzymałość zgodną z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Gdy mamy do czynienia z konstrukcjami metalowymi montażu rolet dokonujemy do elementów o odpowiedniej grubości ścian, które połączone są ze sobą zgodnie z obowiązującymi zasadami dotyczącymi obróbki metalu.
Proces montażu
Na samym początku sprawdzamy wymiary otworu budowlanego, wkładamy prowadnice do boków skrzynki, nawiercamy otwory w miejscu połączeń i nitujemy lub przykręcamy wkrętami. Pamiętajmy o równomiernym podniesieniu prowadnic z zamontowaną pustą skrzynką, przystawiając ją tym samym do otworu ościeżnicy. Zwróćmy uwagę na ustalenie prawidłowej pozycji prowadnic (równo w pionie). Następnym krokiem będzie ustalenie idealnie poziomej pozycji skrzynki montażowej oraz zaznaczenie miejsca połączeń kotwiących. Kolejno wywiercamy otwory montażowe w ścianie i ościeżnicy nadproża. Następnie ustawiamy w odpowiedniej pozycji prowadnicę i skrzynkę montażową i przytwierdzamy. Kolejnym krokiem jest połączenie kabla montażowego z kablem siłownika bramy garażowej i podłączenie go do gniazdka zasilającego (ważne jest zabezpieczenie kabla przed przetarciem). Uruchamiamy siłownik bramy w kierunku rozwijania w celu ustawienia pozycji krańcowych umożliwiający montaż wieszaków w dolnej części rury nawojowej. Następnie łączymy wieszaki nałożone na górny profil pancerza z rurą nawojową i ustawiamy pancerz równomiernie względem prowadnic. Po połączeniu wieszaków z rurą nawojową uruchamiamy siłownik bramy w celu nawinięcia pancerza na wał oraz wprowadzamy dolną listwę pancerza do prowadnic, jednocześnie uruchamiając siłownik w kierunku rozwijania i ustawienia dolnej pozycji krańcowej.
dddddddddddddddddddd