Montaż drzwi Racibórz

views   580

Gdy kupujesz drzwi możesz również zamówić ekipę do montażu. Montaż drzwi wewnętrznych nie jest jednak na tyle trudną pracą, żeby nie przeprowadzić jej samodzielnie. Oto kilka wskazówek, które ci w tym pomogą.

 

JAK ZAMONTOWAĆ DRZWI? TO WARTO WIEDZIEĆ NA POCZĄTEK

drzwi wewnętrzne

 

Kupując drzwi wewnętrzne z ościeżnicą, kompletny zestaw. Ościeżnice składają się z trzech elementów, które trzeba później ze sobą połączyć. Producent dodaje też łączniki do ościeżnic i zawiasy. Często w komplecie znajdują się również listwy maskujące do wykończenia styku ościeżnic ze ścianami. Dokupić musisz klamkę z szyldem lub bez i ewentualnie zamek.

 

Zanim podejmiesz decyzję o tym, że samodzielnie wykonasz montaż drzwi wewnętrznych, przejrzyj umowę gwarancyjną, gdyż może się okazać, że gwarancja przysługuje ci tylko wówczas, gdy pracę wykona autoryzowana ekipa. Pamiętaj również, że montaż ościeżnic i wieszanie skrzydeł przeprowadza się wówczas, gdy w domu są już ułożone podłogi i wykończone ściany (mogą nie być pomalowane).

JAK WYMIERZYĆ DRZWI WEWNĘTRZNE Z OŚCIEŻNICĄ?

Przed zakupem drzwi dokładnie zmierz wysokość i szerokość otworu drzwiowego. Jak wymierzyć drzwi? Najistotniejszym parametrem jest ich szerokość. Pamiętaj, że szerokość otworu drzwiowego nie jest równa szerokości drzwi. Czeka Cię jeszcze montaż ościeżnicy regulowanej. Więc jaki zostawić otwór na drzwi 80? Potrzebujesz ok. 10 cm zapasu, czyli na drzwi 80 otwór powinien mieć 90-92 cm, na drzwi 70 – ok. 80-82 cm, itd.

 

Zmierzyć musisz również grubość ścian, żeby na tej podstawie dobrać odpowiednie ościeżnice. Powinieneś także sprawdzić, czy potrzebujesz drzwi prawych czy lewych – chyba, że zdecydowałeś się na przesuwne lub harmonijkowe. Drzwi lewe to te, które mają zawias po lewej stronie w momencie, gdy stoisz przed nimi i otwierasz je w swoją stronę. Prawe odwrotnie.

MONTAŻ OŚCIEŻNIC

montaż ościeżnic

Niektóre ościeżnice dostarczane są w całości, jednak większość wymaga złożenia w całość z trzech oddzielnych kawałków. W paczce znajdziesz przeznaczone do tego łączniki, więc nie musisz stosować żadnych innych. Wiele ościeżnic można regulować w zakresie od 0 do 3 cm. Montaż ościeżnicy regulowanej pozwala ją łatwo dopasować do grubości ściany.

 

Ościeżnice łączy się mechanicznie przy pomocy śrub lub klamer oraz na klej, który trzeba nanieść w narożnikach. Podczas montażu pilnuj, żeby między pionowymi elementami ościeżnicy, a częścią poziomą były zachowane kąty proste.

 

Gotową ościeżnicę wstaw w otwór. Między murem a nią musi pozostać około 1-2 cm szczelina. Jeśli ościeżnica okaże się zbyt długa można skrócić jej dolne części, używając piły ręcznej lub elektrycznej. Gdy skracasz ościeżnice, skrzydło musi być docięte o taką samą długość jak one. W przeciwnym razie nie da się prawidłowo połączyć ze sobą zawiasów.

 

Aby ustabilizować ościeżnicę użyj plastikowych lub drewnianych klinów. Umieszczaj je między ościeżnicą a ścianą. Gdy jest już zaklinowana sprawdź pion i poziom. Masz jeszcze czas na drobne korekty ustawienia.

 

Wykonując montaż ościeżnicy regulowanej i standardowej, warto ten element przykręcić do ścian, choć nie zawsze jest to niezbędne. W tym celu najpierw nawierć w niej otwory przechodzące aż w głąb muru. Wystarczą po 2-3 dyble na każdy pionowy element ościeżnicy i 2 na część górną. Liczba zależy od wielkości drzwi. Dyble nie wymagają umieszczania w otworach kołków rozporowych. Wbija się je delikatnie młotkiem i dokręca wkrętarką lub śrubokrętem.

 

Między pionowe elementy wsadź 3-4 rozpórki o szerokości równej szerokości w świetle ościeżnicy. Muszą być dobrze osadzone, aby podczas nanoszenia pianki utrzymywały ościeżnicę na miejscu i przeciwdziałały jej wypaczeniu. Mocując je uważaj, żeby nie zarysować ościeżnic.

 

Przed nanoszeniem pianki oklej krawędzie ościeżnicy taśmą malarską, żeby ich później nie pobrudzić. Taśmę usuniesz, gdy pianka stwardnieje.

Szczelinę między ościeżnicą a drzwiami zrasza się wodą (korzystając ze spryskiwacza do kwiatków) i aplikuje w to miejsce piankę poliuretanową, małymi porcjami. Polecamy pianki niskorozprężne. Jest wtedy mniejsze ryzyko, że rozprężająca się piana wypaczy ościeżnicę. Pianki nie stosuje się, gdy mocowane są drzwi przeciwpożarowe. Wówczas zastępuje się ją wełną mineralną.

 

Po wypełnieniu szczeliny pianką usuń kliny i w to miejsce wstrzyknij kolejną porcje pianki. Nic się nie stanie, gdy kliny zostaną na miejscu, o ile nie wystają poza ościeżnicę. Można je ewentualnie obciąć, ale nie jest to takie łatwe.

 

Gdy pianka stwardnieje, odcina się nożem fragmenty wystające. Teraz można zamocować listwy maskujące wokół ościeżnic. Często tworzą one opaskę, którą należy zmontować podobnie jak ościeżnicę, zanim trafi na swoje miejsce. Zazwyczaj przykleja się je do ścian z obu stron klejem montażowym. Na czas schnięcia kleju warto ustabilizować je ściskami stolarskimi. Szczeliny między listwami a murem wypełnia się akrylem lub silikonem budowlanym.

MONTAŻ DRZWI WEWNĘTRZNYCH: ZAWIESZANIE SKRZYDŁA

Jak zamontować drzwi, gdy ościeżnica już gotowa? Przed montażem skrzydła usuń rozpórki. Sprawdź, czy skrzydło nie jest zbyt długie. Jeśli tak skróć je. Warto tu użyć pilarki stołowej, bo zapewni ona najbardziej równą linię cięcia. Niektóre drzwi mają regulowaną długość skrzydła w niewielkim zakresie, wtedy docinanie jest zbędne, a wręcz niewskazane. Nie powinno się skracać skrzydeł, które mają od dołu wyciętą podłużną szczelinę wentylacyjną lub szereg otworów wentylacyjnych. Zawieszanie skrzydła jest proste, ale warto mieć kogoś do pomocy. Trudniejsze będzie wyregulowanie zawiasów. W tym celu musisz zaopatrzyć się w klucz imbusowy i śrubokręt. Odkręcając i dokręcając śruby ustawiasz pozycję zawiasu względem pionu oraz wysuwasz lub chowasz trzpień, korygując wysokość zawieszenia skrzydeł. Po regulacji zawiasów sprawdź, czy skrzydło płynnie się porusza i czy samo się nie zamyka lub nie otwiera. Jeśli są jakieś nieprawidłowości powtórz regulację.

MONTAŻ KLAMKI

W drzwiach jest fabrycznie przygotowany otwór na klamkę i gniazdo na mechanizm zamykający. Montaż nie nastręcza więc żadnych trudności, zwłaszcza, że w zestawie znajdziesz niezbędne elementy do montażu (wkręty, trzpień). Mechanizm wsuwa się w gniazdo i przykręca do niego. Klamkę z trzpieniem umieszcza się otworze przykładając wcześniej w to miejsce (lub przykręcając) rozetkę bądź szyld. Później mocuje się rozetkę lub szyld po drugiej stronie skrzydła, a następnie na trzpień nakłada drugą klamkę. Klamkę tę przykręca się przeważnie kluczem imbusowym.

dddddddddddddddddddd
Montaż drzwi Racibórz