Instalacje tryskaczowe to jeden z najczęściej wybieranych systemów gaśniczych do ochrony budynków i obiektów zlokalizowanych na otwartej przestrzeni. Aby mogły skutecznie zapewniać bezpieczeństwo osób i mienia, muszą nie tylko zostać prawidłowo zaprojektowane i zainstalowane, ale również poddawane regularnej konserwacji i czynnościom serwisowym.

Rutynowe konserwacje i serwisowanie instalacji tryskaczowych

Użytkowanie instalacji wiąże się z koniecznością jej regularnych konserwacji oraz przeglądów. Wykonywanie ich jest niezbędne, jeżeli chcemy, by instalacja funkcjonowała prawidłowo, możliwie jak najrzadziej ulegała awariom oraz mogła sprawnie działać przez jak najdłuższy czas. W przypadku ochrony przeciwpożarowej jest to nie tylko kwestia kosztownych napraw w razie awarii wynikającej z zaniedbania, lecz przede wszystkim bezpieczeństwa osób i mienia na terenie, na którym znajduje się instalacja tryskaczowa.

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z dn. 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice podlegają konserwacji oraz przeglądom technicznym regulowanym przez Polskie Normy jak również przez instrukcje i dokumenty dostarczone przez producenta. Terminy takich przeglądów powinny przebiegać w odstępach wynoszących co najwyżej 12 miesięcy – najlepiej jednak podążać w tym wypadku za wytycznymi producenta.


×This website uses small files called cookies to help customiseyour experience and evaluate how you use our website.
If you do not accept the use of cookies please leave this website.