Deratyzacja Warszawa
Deratyzacja (odszczurzanie) - zabieg polegający na zwalczaniu za pomocą metod chemicznych, mechaniczne, fizycznych lub biologicznych wszelkich gryzoni i innych uciążliwych ssaków (najczęściej szczurów i myszy). W walce tej stosuje się przeważnie trutki pokarmowe oraz pułapki mechaniczne.
Wykorzystywane w naszej firmie środki wyróżniają się wysoką skutecznością, ponieważ:
- zawierają specjalne substancje mumifikujące padłe osobniki,
- zawierają hormonalne substancje wabiące, które przyciągają gryzonie,
- zabezpieczone są przed przypadkowym spożyciem lub kontaktem z ciałem ludzkim.
Najczęściej zwalczanymi szkodnikami są: szczur wędrowny i śniady oraz mysz domowa. Gryzonie te nie tylko potrafią zjadać produkty, półprodukty oraz surowce wykorzystywane do produkcji (na przykład w zakładach spożywczych), ale również powodują ich zanieczyszczenie swoimi odchodami i włosami, co jest dodatkowym zagrożeniem.
Skuteczne metody zwalczania gryzoni powinny również zapobiegać dostaniu się tych szkodników do pomieszczeń/budynków, ponieważ mogą znaleźć w nich kryjówki i miejsce do rozrodu.
Znaczenie epidemiologiczne:
Nie można wycenić strat jakie niesie szkodliwość gryzoni wywoałana mozliwością roznoszenia chorób, podobnie jak nie da się wyceinić naszego zdrowia. Szczury są nosicielami, a także siewcami zarazków około sześćdziesięciu chorób zakaźnych i inwazyjnych. Drobne gryzonie myszowate również moga stanowić źródło m.in.:
- leptospirozy, salmonelozy, kampylobakteriozy, gorączki Q,
- innych licznych chorób wirusowych takich jak np.: wirusowego kleszczowego zapalenia mózgu.
Znaczenie ekonomiczne:
Populację szczurów w Polsce w 1997 r. określono na ok. 20 mln sztuk tj. 0,5 szczura na jednego mieszkańca. W ostatnim czasie można zauważyć wyraźne zmniejszenie się liczby szczurów, dzięki większej świadomości ludzi o zagrożeniu jakie niesie ze sobą obecnośc tych gryzoni w budynkach i w ich najbliższej okolicy .
W przeciwnym natomiast kierunku rozwija się populacja gryzoni myszowatych, ich liczba w ciągu ostatnich 10 lat zwiększyła się co najmniej trzykrotnie. Populację drobnych gryzoni myszowatych szacuje się na 100 000 szt. na km2.