Cyklinowanie bezpyłowe

views   572

Podłoga drewniana jest wizytówką każdego domu i mieszkania, często mówi się że jest to pierwszy mebel w domu. Natomiast jako jedyny którego nie wymienimy po parunastu latach. 
Solidne podłogi drewniane powinny przetrwać przynajmniej 50 lat. Aby to zapewnić powinniśmy podczas wyboru podłogi wybrać taką która ma przynajmniej 5mm warstwy użytkowej. 
Przy standardowym cyklinowaniu podłogi, gdy tylko lakier nawierzchniowy jest zniszczony, starty i porysowany, a podłoga drewniana jest bez większych uszkodzeń mechanicznych i wgnieceń, wystarczy delikatne zeszlifowanie jej powierzchni. 
Podczas takiego szlifowania zdzieramy cały poprzedni stary i zniszczony lakier lub olej, oraz około 1mm warstwy drewna. Łatwo więc policzyć że przy grubości warstwy użytkowej 5mm możemy naszą podłogę wycyklinować 3-4 razy (zostawiając przy tym około 2 mm drewna). 
Cyklinowanie bezpyłowe przy intensywnym użytkowaniu podłogi drewnianej odbywa się średnio co 15lat, przy standardowym użytkowaniu średnio co 20 lat. Dlatego też podłoga drewniana jest dużo bardziej żywotna niż jakiekolwiek panele i laminaty i inne produkty kupowane w marketach. 
Aby prawidłowo rozpocząć cyklinowanie należy przeszlifować podłogę szlifierką, wtedy używamy papieru gruboziarnistego najczęściej 24 lub 36, używamy przy tym cykliniarek bepyłowych firmy Lagler hummel. 
W kolejnym etapie powinniśmy użyć papieru o granulacji 120. Ma to na celu wygładzenie chropowatej powierzchni podłogi. Cyklinując podłogę powinniśmy robić to bardzo starannie, nie jest to proste zadanie i wymaga sporego doświadczenia, aby nie narobić brzydkich nierówności. 
Każdy solidny parkieciarz powinien zebrać pył z cyklinowania aby użyć go jako fugi. Mieszamy pył ze specjalną żywicą, otrzymując w ten sposób fugę identyczną jak kolor drewna podłogowego. Fugę powinniśmy naciągnąć szpachelką w miejscach w których mamy nierówności lub tam gdzie podłoga się rozeschła i powstały szpary. 
Fugować możemy nawet paro milimetrowe ubytki. Po fugowaniu podłogę powinniśmy jeszcze raz delikatnie zeszlifować oraz spolerować ją. Dzięki temu powierzchnia podłogi będzie tak gładka.
Następnym etapem prac parkieciarkach zwanych ogólnie ,,cyklinowaniem podłóg drewnianych" jest nałożenie lakieru podkładowego. Lakier ten ma za zadanie odciąć i odizolować powierzchnię drewna od warstw lakieru. Lakier podkładowy decyduje również o kolorze drewna. Jeśli lakierujemy dębinę możemy ją przyciemnić używając lakierów podkładowych chemicznych, lub zostawić słomkowy jasny kolor używając lakierów wodnych ekologicznych. Jeśli lakierujemy takie podłogi jak merbau, doussie sucupira, palisander, orzech amerykański, lapacho lub jatoba powinniśmy wybrać specjalne lakiery podkładowe do drewna egzotycznego. 
W tym wypadku również możemy rozjaśnić lub przyciemnić drewno. W żadnym wypadku nie powinniśmy używać tanich lakierów z marketów typu ,,Capon". 
Używając solidnej chemii mamy pewność że podłoga wytrzyma dużo dłużej do kolejnego cyklinowania. Lakiery podkładowe zazwyczaj powinny wysychać około 1 doby. Po tym okresie nakładamy wałkiem pierwszą warstwę lakieru nawierzchniowego, wybierając przy tym stopień jego połyskliwości, spośród lakierów matowych, pół matowych, pół połysków, połysków, oraz super połysków. Pamiętajmy przy wyborze, że ładnie wygląda podłoga gdy się błyszczy, ale widać na niej każdą najmniejszą ryskę, na podłodze matowej za to będzie widać okruszki i kurz. 
Najbardziej bezpiecznym lakierem jest lakier pół matowy lub pół połysk. 
Takie też sugerujemy aby zmaksymalizować zadowolenie klienta. Przed nałożeniem drugiej warstwy lakieru nawierzchniowego podłogę powinniśmy zmatowić polerką, aby uzyskać powierzchnię czepną dla kolejnej warstwy lakieru. Gdy już podłogę zmatowimy i odkurzymy, nakładamy drugą ostatnią warstwę lakieru nawierzchniowego. Musimy pamiętać że na okres lakierowania powinniśmy mieć pomieszczenie jak najbardziej sterylne, wcześniej odkurzone, oraz zadbać o to aby nie było zbędnych ruchów powietrza. Przez pierwsze 2 godziny od lakierowania lakier jest na tyle miękki i ciekły że przyjmuje kurz z powietrza do swojej struktury. Aby tego uniknąć wysprzątajmy lokal oraz zamknijmy wszystkie okna, wyłączmy klimatyzację oraz nawilżacze powietrza. 
Po dobie od nałożenia ostatniej warstwy lakieru możemy spokojnie stanąć na podłodze. Pamiętajmy że świeżo odnowionej podłogi nie przykrywamy folią przez najbliższe 2 tygodnie. Czas ten jest potrzebny aby warstwa lakieru w pełni mogła się utwardzić. Jeśli chcemy szybko wykonać kolejne prace remontowe, użyjmy tektury falistej. 

Podsumowując, aby ładnie i solidnie wykonać renowację podłogi drewnianej powinniśmy:

  1. Użyć dobrego firmowego sprzętu (cykliniarki bezpyłowe Lagler hummel)
  2. Skorzystać z usług solidnych fachowców
  3. Użyć markowych komponentów chemicznych (fugi, lakieru podkładowego, lakieru nawierzchniowego)
  4. Nie śpieszyć się podczas cyklinowania podłogi, wszystkie prace wykonywać solidnie i rzetelnie.
dddddddddddddddddddd
Cyklinowanie bezpyłowe