Jak kupować używane opony
Kupno używanych opon, jeżeli przestrzegamy pewnych zasad, możemy zaoszczędzić niemałe pieniądze, jednocześnie nie ryzykując własnego pieniądza. Rynek jest obecnie zalewany setkami tysięcy używanych opon, wśród sprzedawców nie brakuje osób niekompetentnych lub zwykłych oszustów. Z tego powodu wiedza na temat tego zagadnienia a bywa nieoceniona.
Głębokość bieżnika
Wysokość bieżnika jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o możliwości dalszej eksploatacji opony. Wysokość ta określana jest przez wskaźnik TWI. Minimalna wartość tego wskaźnika to 1,6 mm, poniżej tej wartości opona absolutnie nie nadaje się do użytku, a jazda na takowej jest ryzykiem wypadnięcie z drogi czym wiąże się utrata zdrowia, a czasem nawet życia. Wśród używanych opon można znaleźć nawet takie, które mają bieżnik głębokości zaledwie 3mm. Jest to wartość bardzo niska, a cena w niektórych warsztatach wygrórowana (cena jak za prawie nową), nie gwarantująca pełnego bezpieczeństwa i wiążąca się z ryzykiem, że opony zużyją się całkowicie przez niecały sezon jazdy na nich. Nowe ogumienie charakteryzuje się wartością głębokości bieżnika powyżej 8,3 mm, warto zwrócić uwagę na to by bieżnik opony używanej, którą kupujemy miał przynajmniej jak najwyższą głębokość bieżnika i jak najświeższy rok produkcji.
Uszkodzenia bieżnika
Opona może się zużyć nie tylko poprzez starcie bieżnika, bieżnik może być również uszkodzony poprzez niewłaściwą eksploatację ogumienia. Najczęściej występuje tzw. wyząbkowanie, czyli nierównomierne ścieranie boków bieżnika. Najczęstszą przyczyną jest wyeksploatowane, bądź zużyte amortyzatory, źle ustawiona geometria zawieszenia oraz niewłaściwe ciśnienie w kołach. By rozpoznać taki przypadek należy przejechać dłonią po bieżniku (wymaga pewnego, minimalnego doświadczenia) lub jeśli jest zamontowana w pojeździe, po hałasie i nieprzyjemnych drganiach, która taka opona wywołuje.