Wybór oświetlenia dla domu. Na co zwrócić uwagę?
Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów aranżacyjnych w każdym pomieszczeniu domowym. Spełnia nie tylko funkcje praktyczne, ale i dekoracyjne. Na etapie doboru oświetlenia, warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaje jego źródeł oraz ich odpowiednie dopasowanie do specyfiki pomieszczeń, ale także podstawowe parametry określające jakość i charakter światła.
Różne rodzaje oświetlenia domowego
Obecnie dostępne są różne rodzaje źródeł światła. Podstawę stanowią oczywiście lampy wiszące w postaci żyrandoli, najczęściej montowane w centralnym miejscu w pomieszczeniu. Spełniają one również istotną funkcję dekoracyjną. To one rozświetlają całe wnętrze, umożliwiając nam swobodne funkcjonowanie po zmroku. Coraz częściej stosowane są także lampy wpuszczane, które znajdują zastosowanie jako oświetlenie dodatkowe, punktowe. Oprócz tego popularnością cieszą się lampy podłogowe (stojące), stosowane najczęściej w salonach czy sypialniach. Nie mniej ważną rolę odgrywają lampki biurkowe i nocne, które stosowane są w miejscach pracy i nauki lub na szafkach nocnych przy łóżku.
Odpowiednie oświetlenie w każdym pomieszczeniu. Porady
- Oświetlenie w salonie. Salon to pomieszczenie, w którym najczęściej odpoczywamy i spotykamy się z rodziną, przyjaciółmi. To również najbardziej reprezentacyjne wnętrze w całym domu, dlatego warto zdecydować się na nowoczesne oświetlenie, które pozwoli nam osiągnąć oczekiwane efekty estetyczne. Często stosujemy tutaj lampy wiszące, ozdobne żyrandole, a także lampy podłogowe. Jeśli salon jest duży, warto zastosować kilka źródeł światła. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też oświetlenie punktowe w postaci lamp wpuszczanych, które są nie tylko praktyczne, ale również pozwalają na osiągnięcie ciekawych efektów dekoracyjnych.
- Oświetlenie w kuchni i jadalni. Kuchnia to pomieszczenie, które wymaga dobrego oświetlenia. Najlepiej zastosować kilka źródeł światła w miejscach, w których najczęściej pracujemy, czyli np. nad blatami roboczymi czy wyspą kuchenną. Funkcjonalnym rozwiązaniem może być oświetlenie podszafkowe dopasowane do wystroju wnętrza. Bardzo ważne jest też oświetlenie główne pod sufitem, które zapewni optymalne rozświetlenie całego pomieszczenia. W jadalni ważne jest odpowiednie doświetlenie stołu. Sprawdzi się lampa wisząca z kilkoma źródłami światła.
- Oświetlenie w łazience. Łazienki to najczęściej niewielkie wnętrza, dlatego zwykle musimy zrezygnować z dekoracyjnych lamp wiszących na rzecz np. lamp wpuszczanych w różnych częściach pomieszczenia. Bardzo ważne jest też odpowiednie doświetlenie lustra. Oświetlenie łazienkowe powinno być odporne na wilgoć, szczególnie w miejscach, gdzie istnieje ryzyko bezpośredniego zachlapania wodą. Barwa światła zależy od indywidualnych preferencji oraz zastosowanych kolorów ścian. Barwa światła zależy od indywidualnych preferencji oraz zastosowanych kolorów ścian.
- Oświetlenie w sypialni. W sypialni warto zamontować oświetlenie główne, np. żyrandol, zapewniające niezbyt ostre, ciepłe i rozproszone światło. Bardzo ważne jest też zastosowanie oświetlenia punktowego, np. w postaci lampek nocnych. W przypadku tego pomieszczenia bardzo ważne jest, aby światło nastrajało do nocnego odpoczynku. W sypialni należy stosować ciepłą barwę światła, która sprzyja wypoczynkowi. W sypialni należy stosować ciepłą barwę światła, która sprzyja wypoczynkowi.
- Oświetlenie w domowym gabinecie. Światło w domowym gabinecie powinno pozytywnie wpływać na samopoczucie i efektywność pracy. Najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie jak najbardziej zbliżone do światła dziennego, które jest najkorzystniejsze dla ludzi. Warto wybrać światło zimne, które pobudza i sprzyja koncentracji. Optymalna jasność dla oka podczas pracy wynosi ok. 1000 lm. Bardzo ważne jest również odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb lampki biurkowe.
Dobór oświetlenia - najważniejsze parametry
Podczas doboru oświetlenia należy zwrócić uwagę również na kilka istotnych parametrów technicznych, które mają bezpośredni wpływ na jakość oraz odbiór zastosowanego w domu światła. Jakie są najważniejsze parametry?
- Natężenie światła, czyli wartość (lx), która informuje nas, jak intensywnie oświetlona jest dana powierzchnia (przedmiot).
- Strumień świetlny (lm) określa ilość światła emitowana przez jego źródło.
- Skuteczność świetlna (lm/W) to stosunek wielkości strumienia świetlnego (ilości emitowanego światła) do pobieranej mocy prądu. Ten parametr informuje nas o stopniu energooszczędności wybranego źródła światła.
- Temperatura barwowa określa barwę emitowanego światła, która ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację, jakość odpoczynku w pomieszczeniu itp.