Model Tamiya

views   137

Plastikowy model do sklejania amerykańskiego samolotu myśliwskiego Lockheed Martin F-35B Lightning II.

Skala modelu: 1/72.

W skład zestawu wchodzą:

  • ramki z częściami do sklejenia
  • arkusz kalkomanii
  • instrukcja składania modelu wraz z prezentacją możliwych wersji malowania

Zestaw nie zawiera kleju i farb.

Model wymaga samodzielnego sklejenia części.

W tym celu pomocna będzie instrukcja załączona do modelu, która przedstawia kolejność wycinania i sklejania części. Instrukcja zawiera też sugestie dotyczące wyboru farb do malowania zestawu. Ostatnim etapem budowy modelu jest naniesienie na jego powierzchnię kalkomanii dołączonych do zestawu zgodnie z przedstawionym schematem.

Do budowy modelu niezbędne będą następujące podstawowe narzędzia:

  • cążki lub skalpel modelarski
  • pilniki lub papier ścierny o kilku gradacjach
  • pędzelki o różnej grubości
  • klej modelarski do plastiku
  • zestaw farb według instrukcji lub dobrany według potrzeb z pomocą pracownika naszego sklepu modelarskiego
  • jeśli model zawiera części żywiczne lub metalowe potrzebny będzie do nich klej cyjanoakrylowy

Model wykonany przez japońską firmę Tamiya znaną z wysokiej jakości produktów, zarówno modeli jak i narzędzi stosowanych w modelarstwie. Modele Tamiyi polecamy dla początkującyh użytkowników z racji bardzo dobrego spasowania elementów i projektowania części tak, by jak najbardziej ułatwić modelarzowi pracę nad zestawem. Tamiya jest obecna na rynku modelarskim od lat '60 XXw stając się marką-ikoną modelarstwa redukcyjnego.

Lockheed Martin F-35 Lightning II (ang. błyskawica) to jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy zbudowany przez Lockheed Martin jako maszyna V generacji, która ma spełniać potrzeby USAAF, US Navy, US Army oraz US Marine Corps. Pierwotnie maszyna nosiła oznaczenie X-35 JSF, ale w 2006 roku zmieniono je na F-35 Lightning II. Pomimo faktu, że głównym odbiorcą będzie rząd USA to jednak projekt jest współfinansowany także przez inne państwa, zwłaszcza Wielką Brytanię, Włochy oraz Holandię. Główni wykonawcy to koncerny: Lockheed Martin, Northrop Grumman oraz BAE Systems. Nadrzędnym celem jaki przyświeca idei JSF jest stworzenie maszyny uniwersalnej, produkowanej dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych, co pozwoli na daleko idącą standaryzację części zamiennych oraz znaczne obniżenie kosztów. Finalnie mają powstać trzy wersje F-35 (A, B oraz C), które w ponad trzech czwartych będą posiadać identyczne elementy. Główne zadanie F-35 wszystkich wersji to atak na cele lądowe, pełnienie zadań samolotu pola walki, walka powietrzna oraz walka elektroniczna. Należy zaznaczyć, iż F-35 jest tworzony z myślą o konfliktach o małym natężeniu, w przeciwieństwie do swego większego "krewniaka" F-22. Co nie zmienia faktu, iż dzięki zastosowanej jednostce napędowej (silniki Pratt-Whitney F135), awionice oraz własnościom Stealth jest to jeden z najnowocześniejszych samolotów wielozadaniowych świata. Pierwszy seryjny F-35 powstał w lutym 2006 roku. Do chwili obecnej (2013) powstały 63 samoloty tego typu. Dane techniczne (wersja F-35A): Prędkość maksymalna: 1930 km/h, pułap maksymalny 18288 m, zasięg maksymalny: 2220 km, uzbrojenie: stałe-jedno czterolufowe działko General Dynamics GAU-22/A kal.25mm, podwieszane-do 8100 kg ładunku.
 
dddddddddddddddddddd
Model Tamiya