Stawy kąpielowe i oczka wodne
Stawy kąpielowe i oczka wodne
Dotychczas stawy ogrodowe pełniły tylko funkcję ozdobną. Kąpieliska zaś stanowiły baseny, w których czystość wody utrzymuje się przez chlorowanie. Mało kto wie, że kąpać można się również w porośniętym naturalną roślinnością stawie kąpielowym.
Staw kąpielowy daje przyjemność pływania w czystej wodzie pozbawionej chloru i innych środków chemicznego uzdatniania wody, stosowanych w klasycznych basenach. Woda w stawie kąpielowym jest filtrowana i regenerowana metodami biologicznymi. Około połowy powierzchni zbiornika zajmuje strefa regeneracyjna, będąca również bardzo ozdobną częścią ogrodu ze względu na bujnie rosnącą i kwitnącą roślinność wodną.
Kształt obu zbiorników może być dowolny. Mogą one być zupełnie od siebie oddzielone i połączone wyłącznie ciekami lub przewodami umożliwiającymi przepływ wody.
Najczęściej jednak obie funkcje są połączone w jednym zbiorniku.
Część kąpielowa stawu jest głębsza i ma dostęp do wody z pomostu wyposażonego w drabinkę.
Część bagienna jest płytsza i ma łagodnie wyprofilowane brzegi (o spadku mniejszym niż 30%), zapewniające stabilność warstw izolacyjnych i dobre warunki dla rozwoju roślin nadwodnych.
Do uszczelniania stawu stosuje się geomembrany EPDM, które mają ogromną wytrzymałość.
Są tanie i umożliwiają wykonanie uszczelnień nie tylko na łagodnych zboczach gruntu, ale i na pionowych murach oporowych w części kąpielowej.
Dobrze zaprojektowany i wykonany staw kąpielowy nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
Stawy kąpielowe są zazwyczaj tańsze w budowie i eksploatacji niż baseny. Pochłaniają 20-30% nakładów, jakie ponosi się na użytkowanie basenów
Koszty budowy stawów kąpielowych kształtują się w granicach od 600 do 1200 zł/m². Zawsze jednak są kwestią indywidualną i zależą od warunków panujących na działce, wielkości zbiornika i rodzaju zastosowanych urządzeń.