Trawnik po zimie
Co zrobić by trawnik szybko odzyskał idealny wygląd i cieszył nas żywą ciemnozieloną barwą przez cały sezon?
Wiosenną pielęgnację trawnika rozpoczynamy dopiero wtedy, gdy woda z roztopów wsiąknie lub odparuje. Pierwszą czynnością jaką musimy przeprowadzić jest dokładne wygrabienie resztek suchej trawy, liści, patyków itp. Najlepiej nadają się do tego celu sprężyste grabie o długich zębach.
Następnym etapem jest pozbycie się z trawnika filcu, czyli warstwy obumarłych źdźbeł traw, korzeni i innych części roślinnych. Utrudniają one dopływ powietrza i wody do gleby, a konkretniej do korzeni traw. Jest to bardzo niekorzystne zjawisko, gdyż widocznie pogarsza wygląd trawnika oraz stwarza warunki sprzyjające rozwojowi rozmaitych chorób. Aby temu zapobiec przeprowadzamy wertykulację. Zabieg ten polega na płytkim pionowym nacinaniu darni. Służy do tego celu wertykulator – urządzenie, które za pomocą ostrych noży obracających się wokół poziomej osi nacina darń na głębokość kilku centymetrów. Po przeprowadzeniu tej czynności należy bardzo dokładnie wygrabić z trawnika wszystkie resztki roślinne.
Jeśli na powierzchni trawnika pojawiły się miejsca w których trawa obumarła, potrzebny jest ponowny wysiew. W tym celu usuwamy wszystkie resztki roślinne i spulchniamy glebę. Aby siew trawy był równomierny, mieszamy ziemię próchniczą z nasionami traw (należy pamiętać aby w miarę możliwości zastosować taką samą mieszankę nasion jaka rośnie na pozostałej części trawnika). Następnie wypełniamy tą mieszanką miejsce ubytku. Po dokładnym wyrównaniu powierzchni wałujemy trawnik oraz regularnie podlewamy. Po upływie niecałych 2 miesięcy po ubytku nie będzie już śladu.
Gdy trawnik jest już jednolity i wyrównany, zaczynamy regularne koszenie. Należy pamiętać aby kosiarka była wyposażona w ostry nóż i nie szarpała ścinanych źdźbeł. Zabieg ten powtarzamy co 7-10 dni przez cały sezon wegetacji.
Aby trawnik był gęsty i intensywnie zielony wymaga nawożenia. Wybierając standardowe nawozy trawnikowe należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu w dawkach i terminach zalecanych przez producenta. Na rynku dostępne są również preparaty długodziałające, w tym wypadku trawnik nawozimy raz w roku, na wiosnę. Przed nawożeniem trawnik kosimy, a następnie równomiernie rozsypujemy nawóz. Może nam w tym pomóc siewnik do nawozów jednak jego użycie jest zasadne wyłącznie przy wyborze nawozów granulowanych. Zabieg nawożenia kończymy obfitym podlaniem całego trawnika.
Trawnik po zimie
W skrócie proces przygotowania trawnika po zimie
Wygrabienie resztek suchej trawy, liści, patyków itp.
Pozbycie się z trawnika filcu
W razie potrzeby ponowny wysiew
Regularne koszenie
Regularne nawożenie