Regeneracja turbosprężarek

views   752

Regeneracja turbosprężarek

Jak już wspominaliśmy, turbosprężarka została zaprojektowana w taki sposób, aby mogła bezawaryjnie współpracować z silnikiem przez cały okres jego użytkowania. Rzadko kiedy ulega ona poważnej awarii, nie wymaga także jakichkolwiek specjalnych remontów. Jednakże od czasu do czasu, turbosprężarka może ulec awarii. Jej uszkodzenie może być spowodowane przez obcy materiał lub brudny olej;  awarię mogą wywołać również przerwy w dostarczaniu oleju, niedobór ciśnienia oleju, a także przegrzanie. Dobra wiadomość zaś jest taka, że turbosprężarka podlega naprawie, po której znów będzie mogła sprawnie funkcjonować. Naprawę taką nazywamy regeneracją turbosprężarki. Proces naprawczy obejmuje kolejno następujące czynności:

  • Demontaż turbosprężarki.
  • Mycie oraz czyszczenie wszystkich elementów (piaskarka/ myjka ultradźwiękowa)
  • Kontrolę i ocenę punktów pomiarowych wskazanych przez producenta.
  • Wymianę kompletu elementów z zestawu naprawczego.
  • Precyzyjne wyważenie i doważanie zespołu wirującego.
  • Montaż końcowy.
  • Sprawdzenie i ewentualną regulację wartości ciśnienia doładowania.
DoważarkaDoważarka   wyważarka turbin
 

Proces regeneracji turbosprężarki

Po dostarczeniu turbosprężarki do jednego ze współpracujących z nami warsztatów, jest ona gruntownie rozkładana na części. Poszczególne jej elementy poddawane są kolejno procesom mycia i piaskowania. Jednym słowem, trwa przywracanie turbosprężarki do jej pierwotnego wyglądu zewnętrznego. Oceniany jest także w warsztacie stan poszczególnych elementów turbosprężarki, tak aby móc poinformować naszego klienta co było przyczyną awarii. Następnie dokonywane są szczegółowe oględziny powierzchni oraz kontroli wszystkich punktów pomiarowych wskazanych przez producenta. Celem tego procesu jest ocena, czy elementy wirujące spełniają niezbędne kryteria i czy mogą być użyte ponownie. Jeśli nie, to są one wymieniane na nowe. Wszystkie części do naprawianych turbosprężarekpochodzą od oryginalnych producentów.

Następnym krokiem jest wyważanie wałka wraz z kołem kompresji, na tak zwanej pierwszej wyważarce. Po dokonaniu wyważenia składany jest korpus turbosprężarki, zakładane są nowe łożyska, odrzutniki olejowe, pierścienie oporowe oraz uszczelki. Po złożeniu korpusu montowany jest on na tzw. drugiej maszynie doważającej. Tutaj, jeśli fachowcy z nami współpracujący uznają to za zabieg konieczny dla prawidłowego dalszego funkcjonowania regenerowanej turbiny, dokonywane jest wstępne doważenia zespołu wirującego z tak zwaną prędkością podkrytyczną (ok. 40 tys. obrotów na minutę). Ten etap bywa często pomijany przez większość zakładów naprawczych, a według współpracujących z nami ekspertów bywa on niezbędny, gdyż umożliwia on kontrolę niedoważenia i wykonanie ewentualnej korekty w dwóch płaszczyznach (koła turbiny i koła sprężarki). W trakcie tego doważania regenerowana turbina jest podłączona do systemu olejowego, a sam proces trwa na tyle długo, że można w 100% sprawdzić jej szczelność. Nie jest to możliwe przy wyważaniu końcowym na tak zwanej wyważarce nadkrytycznej z uwagi na bardzo krótki czas procesu (ok. 4 sekundy). Kolejnym etapem naprawy jest doważenie turbosprężarki na wspomnianym stanowisku wysokoobrotowym z prędkością do 250 tys. obr./min, gdzie jest ona poddawana takim samym obciążeniom i warunkom jak podczas pracy w samochodzie. Następnie dokonywany jest montaż końcowy oraz regulacja ustawienie zaworu sterującego (o ile przewiduje to konstrukcja turbosprężarki). Końcowym akordem regeneracji turbosprężarki jest jej finałowe sprawdzenie i ewentualna regulacja wartości ciśnienia doładowania. Na koniec tego żmudnego procesu regeneracji do każdej turbosprężarki dołączany jest protokół wyważenia końcowego oraz karta gwarancyjna.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu turbin. Warsztat firmy TURBO mieści się w Oleśnicy koło Wrocławia.

dddddddddddddddddddd
Regeneracja turbosprężarek