Stomatologia estetyczna

views   585

Stomatologia estetyczna wprowadza nas w inny wymiar estetyki zębowej. Nowe materiały ceramiczne pozwalają na wykonanie prac protetycznych niczym nie różniących się od własnych zębów pod względem koloru, przezierności, faktury.

Licówki porcelanowe, korony i mosty pełnoceramiczne

Licówki porcelanowe, korony i mosty pełnoceramiczne, nakłady ceramiczne pozwalają nie tylko odbudować utracone tkanki zęba, ale bardzo często korygują różnego rodzaju wady uzębienia (przebarwienia, rotacje, starcia patologiczne, niektóre wady zgryzu).

Korony pełnoceramiczne

Korony pełnoceramiczne Cercon®

Najnowocześniejszy system bezmetalowej ceramiki cyrkonowej wykonanej w oparciu o technologię CAD/CAM. Technologia wykonania prac opiera się na komputerowym skanowaniu i obróbce materiału, będącego specjalną kompozycją ceramiki cyrkonowej ZrO2, stabilizowanej tlenkiem Y2O3.
Materiał ten umożliwia wykonanie super estetycznych i wytrzymałych koron i mostów w dowolnym obszarze łuku zębowego.

Licówki porcelanowe

Ta technika pozwala na uzyskanie pięknych, równych i białych zębów. Opracowanie zęba pod licówkę porcelanową obejmuje zeszlifowanie około 1 mm warstwy z przodu zęba, brzegu siecznego i częściowo z boku zęba, licówka ma bowiem postać cienkiej „łuski” przyklejanej na ząb. Uzupełnienia z tworzyw porcelanowych nigdy nie zmieniają swojej barwy!

Wybielanie zębów

Przebarwienia na zębach powstają między innymi w trakcie nieprawidłowego rozwoju zębów. Wywołuje je również długotrwałe leczenie antybiotykami z grupy tetracyklin, prowadzone w dzieciństwie.
Niektóre osoby mają zęby o naturalnie ciemnym zabarwieniu. Z wiekiem zęby ciemnieją z powodu picia kawy, herbaty, soków czy palenia papierosów.
Także stare, często nieprawidłowo wykonane wypełnienia lub uszkodzenia miazgi zęba mogą mieć wpływ na kolor zębów.

Preparaty do wybielania

Specjalne preparaty do wybielania zębów przy właściwym stosowaniu usuwają większość przebarwień w sposób bezpieczny i skuteczny, uwalniając ze specjalnego żelu czynnik aktywny chemicznie w ciągu kilku godzin dziennie, powodując w konsekwencji utlenienie – wybielenie przebarwień. Struktura zęba pozostaje jednak nienaruszona a uzyskany stopień wybielenia zadowala 90-95% pacjentów.
Uzupełnienia protetyczne i wypełnienia pozostają nie zmienione, ale gdy kolor ustabilizuje się (co zwykle trwa około 2 tygodni), lekarz stomatolog może je wymienić, dobierając odpowiednio jaśniejszy odcień.
O przebiegu kuracji decyduje lekarz stomatolog. Przed przystąpieniem do wybielania, dla zapewnienia bezpieczeństwa zabiegu, lekarz bada stan dziąseł i zębów pacjenta oraz ocenia ogólny stan jamy ustnej.
Często przed przystąpieniem do wybielania konieczna jest usunięcie kamienia nazębnego oraz wypełnienie ubytków próchniczych, z reguły lekarz wykonuje wypełnienia tymczasowe, ponieważ, jak wspomniano wcześniej, kolor wypełnień ostatecznych nie ulega zmianie podczas wybielania zębów. Ostatecznie zęby wypełnia się po zakończeniu wybielania i ustabilizowaniu się koloru. Wybielanie wykonuje się podczas jednej wizyty.

Metoda laserowa

Profesjonalne wybielanie natychmiastowe – to najnowsza technika wybielania zębów – potocznie zwana laserową. Zdecydowanie najszybsza – dla osób, które nie mają cierpliwości stosować nakładek wybielających na noc.
W tej metodzie światło lampy aktywuje specjalny wybielający żel zakładany na zęby. Dzięki temu cały zabieg trwa nie dłużej niż godzinę. Przy trudno wybielających się zębach zabieg jest powtarzany po jednym lub dwóch dniach (bez dodatkowej opłaty).
Czasami pojawiającą się nadwrażliwość niweluje się specjalnymi środkami odwrażliwiającymi.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów jest jednym z najprostszych zabiegów stomatologii estetycznej. Pozwala ono na przywrócenie naszym zębom dawnego bielszego koloru i blasku.

  • Jak wygląda piaskowanie zębów? – oto uproszczony schemat zabiegu:
  • pierwsza wizyta: po usunięciu kamienia nazębnego, lekarz stomatolog oczyszcza strumieniem piasku z wodą powierzchnie zębów,
  • zużyty piasek jest odsysany z jamy ustnej za pomocą ssaka chirurgicznego,

zabieg trwa około 15-20 minut w zależności od ilości osadów na powierzchni zębów.

Piaskowanie polega na usuwaniu osadu nazębnego powstałego po kawie, herbacie, papierosach, jak również niedokładnym szczotkowaiu zębów. Zabieg wykonywany jest przy użyciu urządzenia – piaskarki. Mikroskopijne ziarna piasku (dwuwęglanu sodu) wyrzucane są pod ciśnieniem wraz ze strumieniem wody. Należy pamiętać, że efekt piaskowania można utrzymać przez dłuższy czas, zachowując dobrą higienę jamy ustnej. Ze względu na skład proszku używanego do zabiegu, piaskowania nie należy wykonywać u chorych na astmę i stosujących dietę małosolną.

UWAGA!

Nie należy pić kawy, herbaty oraz palić papierosów do 3 godzin po zabiegu, gdyż zęby pozbawione są wartswy ochronnej, chroniącej je przed przebarwieniami (proteiny zawarte w ślinie potrzebują właśnie 3 godzin na odbudowę tej warstwy).

Cennik

dddddddddddddddddddd
Stomatologia estetyczna