BADANIA DIAGNOSTYCZNE
odsłony 174
0
osób obserwuje to
BADANIA DIAGNOSTYCZNE
Poradnia ginekologiczna
W działającej w Ośrodku poradni ginekologicznej oferujemy możliwość wykonania USG na aparacie Voluson S6 – jednym z najlepszych dostępnych na rynku aparatów wykorzystywanym w opiece nad kobietami w zakresie położnictwa, ginekologii, a także w badaniach radiologicznych (tarczyca, piersi, naczynia).
Voluson S6 posiada doskonałej jakości system obrazowania wyposażony w ustawienia rekomendowane przez Fetal Medicine Foundation. Podczas wizyty ginekologicznej lekarz może wykonać USG transwaginalne, prenatalne, połówkowe oraz USG położnicze ciąży. Dodatkowo wykorzystujący najnowocześniejsze technologie aparat umożliwia wykonanie USG ciąży rewolucyjną metodą 3D/4D, stwarzającą anatomiczny obraz; umożliwia ona realistyczne i szczegółowe pokazanie rzeczywistej rekonstrukcji płodu z jakością niewystępującą do tej pory w żadnym z aparatów.
Jednym z elementów, który stanowi o rewolucyjności aparatu Voluson S6, jest Sono NT, czyli pierwsza na rynku technika pozwalająca na bezinwazyjny, automatyczny i wymierny pomiar przezierności fałdu karkowego płodu. Dodatkowo aparat wyposażony został w SonoBiometry pozwalające na półautomatycze pomiary biometrii płodu.
Wykonujemy:
-
USG TRANSWAGINALNE
-
USG CIĄŻY
-
USG ROZSZERZONE
-
CYTOLOGIA PŁYNNA
Poradnia kardiologiczna
W Ośrodku działa poradnia kardiologii dziecięcej oraz osób dorosłych. Zatrudniamy lekarzy z wieloletnim doświadczeniem zarówno w szpitalu, jak i w zakresie prywatnej praktyki lekarskiej. Przy okazji wizyty kardiologicznej oferujemy możliwość wykonania echokardiografii serca, echokardiografii serca z dopplerem oraz badania EKG spoczynkowe. Badanie ECHO wykonywane jest na aparacie nowej generacji Vivid T8 pro R2.5 należącym do niezawodnych i solidnych systemów Vivid. Oferuje on wysoką jakość obrazowania, doppler oraz doppler ciągły. Dodatkowo aparat Vivid T8 wyposażony jest w bardzo wygodne cyfrowe archiwizowanie badań z łatwym dostępem do zapisanych danych, a także posiada on możliwość współpracy z zewnętrzną stacją roboczą z zainstalowanym oprogramowaniem EchoPAC. Aparat zapewnia wykonanie kompletnych badań echokardiograficznych.
Oferujemy możliwość odbycia samej konsultacji kardiologicznej, konsultacji wraz z echokardiografią i opisem badania lub samej echokardiografii serca z opisem. EKG spoczynkowe można wykonać tylko przy okazji wizyty kardiologicznej.
Pracownia ultrasonograficzna (USG)
W pracowni ultrasonograficznej oferujemy możliwość wykonania badań USG u dzieci i dorosłych. USG to najpopularniejsza, nieinwazyjna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego narządu, m.in. jamy brzusznej, narządów rodnych, tkanek miękkich, stawów, tarczycy, układu moczowego czy płodu. Jest to całkowicie bezpieczne badanie, które może być wykonywane często i jest przeprowadzane przez wysoko wykwalifikowanych lekarzy z długoletnim doświadczeniem na najwyższej jakości sprzęcie.
Aparat LOGIQ S7 przeznaczony do badań USG jest najnowszą konstrukcją GE Healthcare w dziedzinie obrazowania ultradźwiękowego. Został zbudowany w oparciu o innowacyjną, opatentowaną architekturę Sagile Acoustic, zaczerpniętą z flagowego modelu Logiq E9. Logiq S7 udostępnia wszystkie, stosowane do tej pory w aparatach GE Healthcare, rozwiązania: system Raw Data – unikatową na rynku technologię, umożliwiającą zapis danych odbiorczych zaraz po digitalizacji; technikę CrossXBeam™ – technikę obrazowania, która poprzez emisję wiązki nie tylko prostopadle do czoła sondy, ale także ukośnie w wielu płaszczyznach, pozwala na zwiększenie kontrastu, poprawę rozdzielczości, wyostrzenie konturów i rozszerzenie możliwości różnicowania tkanek oraz SRI-HD (Speckle Reduction Imaging), czyli algorytm redukcji szumów ultradźwiękowych wysokiej rozdzielczości, pozwalający na zachowanie granic obszarów o różnej echogeniczności i jednoczesną poprawę kontrastu. Na aparacie wykonywana jest cała gama badań USG, w tym USG jamy brzusznej, tarczycy tkanek miękkich, USG dopplerowski oraz usg mięśni i stawów. Pacjentowi od razu wydawany jest opis badania.
Jakie USG wykonujemy?
JAMY BRZUSZNEJ, w tym:
• z oceną w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego (GER)
• z oceną przepukliny
• z oceną jelit
• z oceną gruczołu krokowego
• TARCZYCY
• TKANEK MIĘKKICH
• PIERSI
• MIEDNICY MNIEJSZEJ
• JĄDER
• WĘZŁÓW CHŁONNYCH
• PACHWIN
• STAWÓW
• MIĘŚNI
• ŚCIĘGNA ACHILLESA
• DOPPLER KOŃCZYN Z TĘTNIC I ŻYŁ
• DOPPLER TĘTNIC SZYJNYCH
• PŁUC (dzieci)
• CIEMIĄCZKA (dzieci)
• BIODEREK (dzieci)
Biopsja cienkoigłowa
BIOPSJA CIENKOIGŁOWA jest badaniem wykonywanym przez patomorfologa i radiologa. Biopsja polega na pobraniu materiału cytologicznego z tkanek miękkich: tarczycy, piersi, węzłów chłonnych lub innych miejscach zmian w tkankach miękkich. Badanie to zazwyczaj jest bezbolesne i krótkie, jednak możliwe jest wystąpienie dyskomfortu w zależności od lokalizacji zmiany lub konieczności wykonania dwóch nakłuć. Przed przystąpieniem do badania należy powiadomić lekarza o ewentualnym przyjmowaniu preparatów przeciwkrzepliwych. Czas oczekiwania na wynik to zazwyczaj 7 dni od pobrania materiału. Badanie wykonuje doświadczony patomorfolog dr Jolanta Szade razem z radiologiem dr. Andrzejem Jagiełło lub dr. Katarzyną Kowalską.
USG dopplerowskie
USG DOPPLEROWSKIE – nieinwazyjna metoda oceny tętnic i żył. Dzięki wykorzystaniu efektu Dopplera fala ultradźwiękowa wysyłana przez głowicę aparatu USG przenika ciało, odbija się od będącej w ruchu krwi i powraca do głowicy; zmiany częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi widoczne są następnie w postaci obrazu na monitorze USG. Stosowane w badaniu zjawisko dopplerowskie daje możliwość określenia kierunku i szybkości przepływu krwi, dodatkowo oceniana jest również szerokość i kształt naczyń, stan ścian oraz obecność zmian w tkankach otaczających naczynia.
USG dopplerowskie tętnic i USG dopplerowskie żył są dwoma odrębnymi badaniami, wymagającymi różnych ustawień aparatu oraz odmiennego sposobu analizy uzyskanych danych.
Wskazaniami do wykonania USG dopplerowskiego są m.in. podejrzenie zakrzepicy, niewydolność układu żylnego, obrzęki nieznanego pochodzenia, owrzodzenie kończyn, bóle kończyn dolnych, któremu towarzyszy uczucie zimna i drętwienia, diagnostyka nadciśnienia tętniczego, stany po udarze mózgu i TIA oraz otyłość.
Kolposkopia
Kolposkopia polega na wziernikowym badaniu sromu, pochwy, powierzchni szyjki macicy oraz dolnej części kanału macicy. W tym celu stosuje się kolposkop; jest to urządzenie optyczne o trzydziestokrotnym powiększeniu. W pierwszej kolejności jednak wkładany jest wziernik dopochwowy, pozwalający na ogląd narządów. Kolposkop jest jedynie zbliżany; nie jest wkładany do środka. Wydzielina po zbadaniu jest usuwana przy pomocy płynu fizjologicznego, co pozwala na ocenę nabłonka szyjki macicy. Następnie szyjka jest przemywana kwasem octowym o stężeniu 3 procent, aby określić ewentualne pominięte zmiany w nabłonku, a na koniec badania szyjka jest wzmacniana przez przemycie płynem Lugola. W razie zaobserwowanej zmiany patologicznej ginekolog może od razu wykonać biopsję oraz pobrać tkankę do badania histopatologicznego. Całe badanie, choć może być w niektórych wypadkach nieprzyjemne, jest nieinwazyjne i bezbolesne, a jego czas trwania wynosi kilkanaście minut; wyniki badania podawane są na miejscu.
W Ośrodku Diagnostyki Medycznej badanie jest wykonywane Kolposkopem Leisegang 3 MVC LED.
Wskazania do kolposkopii:
• nieprawidłowy wynik cytologii
• zmiany na szyjce macicy widoczne gołym okiem (nadżerki, polipy, kłykciny)
• stany zapalne
• obecność wirusa HPV