Technologia

Technologia

Technologia

Dla osób, które nigdy nie miały styczności z układaniem posadzki z drewna przedstawimy krótko technologię wykonania takiej posadzki. Opis dotyczy wykonania posadzki z drewna przyklejonego do podkładu cementowego, szlifowanego i lakierowanego.

Rodzaj posadzek, ich grubość należy uwzględnić przed wykonaniem podkładu.
Płytki ceramiczne, płyty z naturalnego kamienia mają różną grubość. Parkiety, mozaiki, deski podłogowe mają grubość od 8 mm do 22 mm. Przy podłodze na legarkach trzeba uwzględnić, wysokość minimum 70 mm. Zaplanowanie rodzaju posadzek pozwoli uniknąć progów lub dodatkowych wysokich kosztów zniwelowania różnic w wysokości. Wykonawcy podkładu warto przypomnieć o dobrym zaizolowaniu rur z ciepłą i zimną wodą (najlepiej żeby takich w podłodze nie było), oraz wykonaniu warstwy paroizolacyjnej, często pomijanej, a niezbędnej pod posadzką z drewna.

Chętnie spotkamy się z inwestorem lub wykonawcą posadzek łączonych z drewnem, w celu ustalenia szczegółów takiego połączenia.
Wszelkie prace parkieciarskie można zacząć wykonywać po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych związanych np. z układaniem płytek, montażem grzejników, łącznie z próbami ciśnieniowymi. W pomieszczeniach, w których wykonuje się prace parkieciarskie temperatura nie powinna być niższa niż 15 stopni C, a wilgotność względna powietrza w granicach 45-65%.

Prace parkieciarskie rozpoczynamy więc od oceny warunków na budowie.
Wykonujemy pomiar temperatury i wilgotności powietrza.
Sprawdzamy równość podkładu, za pomocą łaty i klina pomiarowego (fot.1). Mierzymy wilgotność podkładu, metodą CM (fot.2).
Wilgotność pokładu cementowego nie może przekraczać 2% CM. Twardość podkładu sprawdzamy przez zarysowanie (fot.3).
Mierzymy również wilgotność drewna (fot.4).
Wilgotność drewna powinna wynosić 9 (+/- 2%). Pomiary wykonujemy w obecności inwestora, a najchętniej w obecności kierownika budowy lub inspektora nadzoru.

Jeżeli wszystkie parametry są w normie, czego życzymy wszystkim inwestorom i sobie, odkurzamy i gruntujemy podkład (fot.5).
Po wyschnięciu gruntu, kleimy parkiet (fot.7).
Klej dostosowany jest do gatunku drewna i wielkości klepek. W przypadku drewna egzotycznego zawsze jest to dwuskładnikowy klej poliuretanowy (fot.6).

Przyklejony parkiet zostawiamy na okres około trzech tygodni w celu wyrównania wilgotności klepek. Bardzo ważne jest aby w tym okresie wilgotność względna powietrza przy temp. 20* C była bliska 50%.

Po okresie sezonowania przystępujemy do szlifowania parkietu (fot.8). Wszystkie maszyny posiadają system odpylania (fot.9) co zapylenie ogranicza do minimum.
Pomiędzy kolejnym szlifowaniem (parkiet szlifujemy różnymi gradacjami papieru do 120), szpachlujemy parkiet w celu wypełnienia drobnych szpar i ubytków (fot.10).
Przed lakierowaniem parkiet polerujemy szlifierką tarczową (fot.11).
Parkiet lakierujemy (fot.12).
Polakierowaną posadzkę można użytkować po 8 do 14 dni, przestrzegając zasad użytkowania i pielęgnacji.

Biorąc pod uwagę czas potrzebny na prace parkieciarskie, okres sezonowania parkietu, czas na utwardzenie lakieru, w planach budowy domu lub wykończenia mieszkania, na wykonanie szlifowanej posadzki z drewna trzeba więc uwzględnić okres około 6 tygodni.
Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania (kontakt) lub spotkamy się na budowie Państwa domu lub mieszkania.

STOL-MONT s.c.