KLIMATYZACJA
KLIMATYZACJA
Klimatyzacja pozwala na stworzenie optymalnych warunków do przebywania człowieka, czyli tzw. warunków komfortu, poprzez zapewnienie odpowiednich parametrów powietrza w pomieszczeniu. Jednak nie zawsze człowiek jest najważniejszy przy doborze klimatyzatorów. Bardzo często urządzenia chłodnicze stosuje się aby zapewnić odpowiednie warunki maszynom lub sprzętom komputerowym, a nawet pomieszczeniom np. odzysk wilgoci z powietrza na basenie.
Klimatyzator składa się najczęściej z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna zawiera m.in. sprężarkę, zawór rozprężny, skraplacz oraz wentylator. Jednostka wewnętrzna posiada m.in. parownik oraz wentylator. Powietrze z pomieszczenia ochładza się na parowniku oddając ciepło czynnikowi chłodniczemu, który krąży w obiegu zamkniętym. Następnie czynnik zostaje sprężony w sprężarce, gdzie wzrasta jego temperatura oraz ciśnienie. W skraplaczu ciepło z czynnika zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, gaz skrapla się (nie zmieniając ciśnienia) i staje cieczą. Dostaje się ona do elementu rozprężnego (kapilara lub zawór rozprężny), gdzie jest dławiona - zostaje zmniejszone jej ciśnienie i co za tym idzie temperatura. Schłodzony czynnik ponownie zostaje podany na parownik, gdzie paruje i staje się gazem.
Klimatyzator zdecydowano podzielić na dwie jednostki głównie ze względu na hałas jaki generuje sprężarka. Parownik wraz z wentylatorem tworzy jednostkę wewnętrzną, natomiast skraplacz zawierający głośną sprężarkę - jednostkę zewnętrzną. Obie jednostki połączone są ze sobą dwoma przewodami freonowymi (gazowym i cieczowym). Rozwiązanie takie pozwala umiejscowić jednostkę zewnętrzną z dala od przebywania ludzi. Nowoczesne jednostki zewnętrzne zwane agregatami posiadają technologię inwerterowę. Zamiast stosowania sprężarki o stałej prędkości, inwerterowy system wykorzystuje sprężarkę o zmiennej prędkości obrotowej, dostosowującą ilość czynnika chłodniczego do potrzeb aktualnie panujących w pomieszczeniu celem odpowiedniego jego schłodzenia lub ogrzania. Powoduje to, że klimatyzatory z inwerterem są bardziej ekonomiczne i efektywne w pracy niż tradycyjne, pracują znacznie ciszej, posiadają najbardziej zaawansowane funkcje a ponadto potrafią działać w trybie grzania nawet przy temperaturze zewnętrznej -10°C.
1.Jednostka wewnętrzna, 2. jednostka zewnętrzna |
1) skraplacz, 2) zawór dławiący, 3) parownik, 4) sprężarka. |
Rodzaje klimatyzatorów typu split:
- Ze względu na typ montażu :
- ścienne (zdjecie1)
- podstropowe lub przypodłogowe (zdjecie2)
- kasetonowe (zdjecie3)
- kanałowe (zdjecie4)
zdjecie1 zdjecie2 zdjecie3 zdjecie4 -
Ze względu na ilość jednostek wewnętrznych połączonych do jednej jednostki zewnętrznej
- pojedyncze
- multi split
- systemy VRV (VRF)
-
Ze względu na tryb pracy
- klimatyzatory tylko z opcją chłodzenia
- klimatyzatory grzewczo-chłodzące (pracujące jednocześnie jako pompa ciepła)
-
Ze względu na sposób sterowania i budowę podzespołów
- klimatyzatory klasyczne (ze zwykłą sprężarką - stałe obroty, zawsze 100%)
- klimatyzatory inwerterowe (płynnie regulowane obroty sprężarki)