Ocieplenie poddasza

odsłony   871

Ocieplenie poddasza

PIANSYSTEM®

Chcąc mieszkać w energooszczędnym domu i uniknąć strat ciepła, które narażają nas nie tylko na dyskomfort, ale również wyższe rachunki za ogrzewanie, warto zadbać o ocieplenie wszystkich przegród, znajdujących się w domu czy jakimkolwiek innych budynku. Nie od dziś wiadomo, że do największych strat ciepła dochodzi wtedy, gdy posiadamy nieszczelny dach, dlatego też tak bardzo istotne jest ocieplenie poddasza. W tym artykule dowiecie się Państwo dlaczego warto ocieplać poddasze, z jakiego materiału skorzystać i jak wiele możecie dzięki temu zyskać.

Po co ocieplać poddasze?

Brak ocieplenia lub nieodpowiednio wykonane izolacje poddasza mogą przyczynić się do strat nawet 30-40% ciepła w okresie zimowym, co prowadzi do znacznie wyższych rachunków i dyskomfortu. Mało tego – źle wykonane warstwy izolacji mogą być efektem zawilgocenia więźby dachowej, pojawienia się grzyba i problemów konstrukcyjnych.

Poddasze jest więc kluczowym elementem jeżeli chodzi o ocieplenie, często niestety bagatelizowanym – wiele osób zapomina o tym, że pomieszczenie to jest nie tylko zbędnym elementem domu, przeznaczonym do składowania rupieci, ale może mieć również charakter użytkowy.

W przypadku odpowiedniego ocieplenia poddasza możliwe jest zaaranżowanie w nim dodatkowego, przytulnego pokoju – sypialni, gabinetu itd.

Odpowiednie ocieplenie poddasza sprawi, że zimą ciepło pozostanie wewnątrz pomieszczenia, a latem nie będzie dochodzić do nadmiernego nagrzewania się poddasza. Gra jest więc warta świeczki.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Jako specjaliści w zakresie dociepleń i uszczelniania polecamy Państwu piankę poliuretanową, która idealnie nadaje się do ocieplenia poddasza. Jest ona ceniona przede wszystkim za doskonałe właściwości termoizolacyjne, zapewniając dokładne uszczelnienie każdej szczeliny dachu i poddasza – również tych najtrudniej dostępnych, do których bardzo trudno dostać się za pomocą tradycyjnych metod ocieplania.

Istnieje możliwość zastosowania zarówno pianki PUR otwarto-, jak również zamkniętokomórkowej – nasza firma korzysta z tej pierwszej, bowiem skorzystanie z zamkniętych komórek wymaga tego, by dom był wyposażony w wentylację mechaniczną.

Poza doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, izolacja natryskowa pianką PUR pozwala na bardzo szybkie zrealizowanie zlecenia – w przypadku poddasza o standardowej powierzchni może być to kwestia zaledwie kilku godzin. Praca odbywa się dzięki specjalistycznemu agregatowi, za pomocą którego można precyzyjnie nanosić materiał w określonych miejscach.

Wykonując ocieplenie pianką ustalamy jaka powinna być jej grubość. Bierzemy pod uwagę rodzaj materiału, z którego zbudowany został dom, a także typ poddasza (ze względu na sposób odprowadzania pary wodnej). W tym drugim przypadku możemy mieć do czynienia z połacią typu szczelnego oraz nieszczelnego, co ma wpływ na naszą pracę, podobnie jak stopień skomplikowania budowy dachu i kilka innych czynników.

Powierzenie prac doświadczonym specjalistom jest istotne, by uniknąć ewentualnych błędów i cieszyć się ciepłym, funkcjonalnym poddaszem przez długi czas.

Zalety ocieplania poddaszy pianką 

O piance PUR można by mówić bardzo długo, bo i lista jej zalet jest bardzo długa. My jednak skupimy się na najważniejszych kwestiach, dzięki którym ten materiał do ocieplania wygrywa z konkurencją i jest według nas najskuteczniejszy. Najważniejsza jest oczywiście skuteczność w ocieplaniu – dzięki zastosowaniu pianki możliwe jest znaczne podniesienie sprawności energetycznej budynku (nawet o 50-70 procent) i tym samym obniżenie kosztów energii. Jak wiadomo powietrze ucieka górą, dlatego odpowiednia izolacja poddasza będzie miała ogromny wpływ na komfort mieszkańców, a także wysokość rachunków za zużytą energię. 

Aplikacja pianki jest łatwa i szybka, nie dezorganizuje życia mieszkańców w znaczący sposób i można zastosować ją również w miejscach, gdzie znajdują się stare izolacje (bez konieczności ich usuwania). Stosując piankę i wykorzystując specjalistyczny agregat mamy pewność tego, że nie pojawią się mostki termiczne i uzyskana powłoka pozbawiona będzie jakichkolwiek wad. Jest to możliwe, ponieważ aplikowana pianka w pół minuty formuje się, zwiększając swoją objętość 120-krotnie! Takie właściwości sprawiają, że pianka zatrzymuje kurz i pył z zewnątrz, eliminuje kondensację pary wodnej i dzięki temu eliminuje ryzyko powstania grzyba i pleśni. 

Zalet jest jeszcze wiele więcej – ognioodporność, wysoka trwałość, lekkość, brak zapachu oraz nietoksyczność (pianka jest w pełni przyjazna dla środowiska i ludzi, w tym dla alergików) to tylko niektóre z nich. Warto również zwrócić uwagę na to, że stosując piankę poliuretanową oszczędzamy dużą ilość miejsca, co ma duże znaczenie szczególnie w przypadku poddaszy o niewielkiej powierzchni.

Pianka a tradycyjne metody ocieplania poddaszy

Choć zwolenników tradycyjnych metod ocieplania wełną mineralną czy styropianem wciąż nie brakuje, o wyższości pianki świadczą fakty, z którymi nie sposób polemizować.

Jest ona skuteczniejsza w ocieplaniu i łatwiejsza w aplikacji, ale nie tylko. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej trwałość – nie ulega degradacji, np. pod wpływem działania wilgoci i tym samym nie traci z biegiem lat swoich właściwości, służąc użytkownikom bardzo długo. Nie zsuwa się, bowiem przywiera do określonej powierzchni bardzo mocno i izoluje trudno dostępne miejsca, w tym nawet najmniejsze zakamarki, przez które mogłoby wydostać się ciepło.

W przypadku wełny czy styropianu nie ma co do tego 100-procentowej pewności, nawet pomimo długich i dokładnie zrealizowanych prac.

Kiedy poddasze jest odpowiednio ocieplone?

Właściwe przeprowadzenie prac to gwarancja skutecznego ocieplenia poddasza. Specjaliści nie mogą zapomnieć o żadnym ważnym elemencie, w tym skosach dachu czy ścianach warstwowych, a grubość warstwy izolacyjnej musi być odpowiednio dopasowana.

Prawidłowo ocieplony dach to:

  • odpowiednia temperatura na poddaszu zarówno latem, jak i zimą,
  • brak przeciągów i odgłosów generowanych przez ruch powietrza,
  • brak wilgoci, pyłów i kurzu,
  • mniejsze koszty ogrzewania domu,
  • większy komfort użytkowania pomieszczeń.

Warto wiedzieć

Zanim skorzystacie Państwo z usług specjalistów, warto byście dowiedzieli się nieco więcej o ocieplaniu poddaszy i stosowaniu technologii natryskowej. Krąży bowiem wiele mitów, które powodują błędne myślenie – nie tylko u osób nie znających tematu, ale nawet tych działających w branży od wielu lat.

Najbardziej znanym mitem jest ten, który mówi, że każdy rodzaj pianki poliuretanowej będzie odpowiedni do wykonania izolacji i efekt zawsze będzie doskonały. To absolutnie nieprawda, ponieważ do ocieplania dachu powinno stosować się przede wszystkim piankę otwartokomórkową, która umożliwia prawidłowe „oddychanie” drewna. Produkty zamkniętokomórkowe polecamy przede wszystkim na konstrukcje murowane i metalowe – w przypadku drewna zawsze stosujemy piankę otwartokomórkową, chyba że budynek jest bardzo dobrze wentylowany (np. za pomocą wentylacji mechanicznej).

Często mówi się również, że komfort użytkowania poddasza można podwyższyć korzystając z karton-gipsu w suficie, który posiadać będzie upchane ocieplenie.

Jest to nieprawda, ponieważ, podobnie jak w przypadku tradycyjnego ocieplenia w podłodze, dochodzi jedynie do powstania oporu cieplnego. Nie powoduje to jednak podwyższenia temperatury zimą i ochłodzenia pomieszczenia latem, tak jak w przypadku zastosowania pianki poliuretanowej.

Ocieplenie poddasza