Tarcica stolarska

odsłony   866

Tarcica stolarska

Tartak MABOR: tarcica krajowa - banner pionowy

Tutaj mamy do zaoferowania bogatą ofertę tarcicy pozyskiwanej w naszym kraju oraz w krajach europejskich o zbliżonym gatunkowo drzewostanie. Najczęściej spotykane rodzaje to między innymi: tarcica sosnowa, tarcica bukowa, tarcica dębowa, tarcica jesionowa tarcica olchowa. Tworzą one grupę pod wspólną nazwą tarcica stolarska. Znajdująca się w naszej ofercie tarcica krajowa to tarcica sucha, w dużej części nieobrzynana i gotowa do dalszej obróbki stolarskiej.

Tarcica stolarska przecierana jest w poziomych lub pionowych trakach i następnie suszona komorowo do odpowiedniej wilgotności (8-10 procent przy tolerancji +1 do -2 procent). Po wysuszeniu doświadczeni brakarze klasyfikują surowiec jako tarcicę suchą w trzech klasach, opierając się na obowiązujących polskich i europejskich normach dotyczących wyrobów drzewnych i tarcicy suchej.

W celu uwzględnienia indywidualnych preferencji klienta tarcica sucha podlega powtórnej klasyfikacji w naszym magazynie w obecności kupca. Dzięki temu eliminujemy ewentualne błędy brakarskie oraz możemy dostarczyć surowiec w stu procentach zgodny z zamówieniem. Oferowana przez naszą firmę tarcica stolarska sucha cechuje się wilgotnością magazynową na poziomie 10 procent (2 procent).

Cena tarcicy zależy zarówno od kosztu surowca tartacznego w lesie, jak i do gatunku oraz klasy tarcicy. Cenniki są więc mocno zróżnicowane. Do najtańszych należą: tarcica sosnowa, tarcica brzozowa i tarcica olchowa Najdroższe to tarcica dębowa, tarcica orzechowa czy tarcica wiśniowa. Tutaj ceny mogą sięgać kilku tysięcy złotych za metr sześcienny.

Poniżej przedstawiamy znajdujące się w naszej stałej ofercie gatunki tarcicy krajowej suchej (pozostałe są dostępne na życzenie) wraz z krótką charakterystyką:

  • Brzoza

    Jasne, miękkie i tanie drewno używane głównie do produkcji mebli.

  • Buk naturalny

    Najtańsze z twardych gatunków drewna. Stosowane szeroko w całej produkcji stolarskiej.

  • Czereśnia

    Drewno o bardzo oryginalnym wyglądzie. Często wykorzystywane przy renowacjach i zdobnictwie.

  • Dąb

    Najbardziej klasyczny gatunek drewna europejskiego. Zawsze modne i szeroko stosowane.

  • Jesion

    Jasne, twarde i wyraziste drewno. Stosowane zarówno w meblarstwie jak i stolarce budowlanej.

  • Olcha

    Miękkie i tanie drewno. Stosowane w meblarstwie, stolarce zewnętrznej i rzeźbie.

  • Orzech

    Drewno o naturalnie ciemnej barwie. Wykorzystywane zarówno w stolarstwie jak i zdobnictwie.

  • Tarcica bukowa

  • Tarcica sosnowa

    Najczęściej wykorzystywane drewno iglaste. Tanie i łatwe w obróbce.

dddddddddddddddddddd
Tarcica stolarska