Siatka ogrodzeniowa

odsłony   887

Siatka ocynkowa

Do niedawna jedynym dostępnym materiałem do budowy ogrodzeń siatkowych była własnie siatka wykonana z drutu ocynkowanego. Od jakiegoś czasu została wyparta przez siatkę powlekaną PCV. Siatka ocynkowana ma jednak wiele zalet które sprawiają, iż wielu ludzi wybiera właśnie to rozwiązanie na budowę ogrodzenia wokół swojej posesji.

Drut Ocynkowany z którego produkowane są siatki posiada wiele zalet. Otulina PCV sprawia iż drut relatywnie jest bardziej miękki i mniej odporny na odkształcenia. Podstawową sprawą jest warstwa cynku, liczona w gramach powłoki cynkowej na metr kwadratowy powierzchni. Właśnie od grubosci tej powłoki zależy trwałość ogrodzenia. Przyjmuje się iż rocznie utlenia się około 7g cynku na metrze kwadratowy. Czyli prosto tłumacząc jeżeli kupimy siatkę z drutu ocynkowanego gdzie powłoka warstwy cynkowej wynosi 7g/m2 po roku na wolnym powietrzu po powłoce nie będzie już śladu. Najczęściej wykonuje sie powłokę o grubosci 70-80g.m2

Mimo bumu na siatki powlekane, siatki ocynkowane zdają się być używane do bardziej profesjonalnych rozwiązań. Siatka ocynkowana jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, oczywiście powłoka cynkowa także może ulec uszkodzeniu, tutaj problem ten nie jest tak bardzo znaczący gdyż cynk utleniając się jak gdyby zalepia ubytki. I nawet jeżeli pojawi się rdza, uszkodzenie szybko się naprawi. Siatka ogrodzeniowa ocynkowana przewodzi, bywa wiec że używana jest jako element ogrodzeń elektrycznych. Sprawa jest jednak utrudniona gdyż takie podejście wymaga zapewnienia dobrej izolacji od słupków jak i od podłoża. Często jednak do siatki podłączany jest przewód uziemienia, a impuls elektroniczny generowany przez pastuch prowadzony jest przewodem po izolatorach. Znacznie wzmacnia to działanie ogrodzenia elektrycznego.

Podsumowując siatkę ocynkowaną stosuję się w miejscach gdzie jest ona bardziej narażona na uszkodzenia, np. kojce dla psów.

Siatka powlekana

Siatka powlekana otuliną PCV jest aktualnie najbardziej popularnym materiałem do budowy ogrodzenia. Zaletą tej siatki jest niewątpliwie korzystny wygląd (produkowana może być w wielu kolorach) jak i duża wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Dobrej jakości otulina powinna przetrwać bez utraty szczelności i koloru powłoki przez minimum 25 lat, wiadomo jednak że dobrze zamontowana posłuży nawet pół wieku. Otulina PCV jaką siatka ogrodzeniowa jest powleczona musi spełniać wiele kryteriów, przede wszystkim być neutralna dla środowiska. U wielu osób pokutuje stary zabobon iż powłoka ta jest trująca i emituje szkodliwe substancje – nie należy jednak dawać wiary tego typu stwierdzeniom gdyż jest to absolutna nieprawda. Nie ma jednak nic za darmo, trzeba pamietać o kilku faktach które świadczą przeciw siatce powlekanej

Dobra siatka powlekana wykonana jest z drutu stalowego ocynkowanego. Dopiero na warstwę cynku nakładana jest powłoka plastyczna PCV. Wbrew pozorom warstwa cynku jest bardzo ważna. W przypadku uszkodzenia warstwy PCV doszło by do szybkiej korozji drutu i w rezultacie osłabienia całego ogrodzenia. W przypadku warstwy cynku jeżeli uszkodzenie jest małe, cynk oxyduje i zalepia „dziurę” co sprawia że uszkodzenie powłoki plastycznej nie wpływa na pogorszenie parametrów siatki. Struktura drutu powlekanego jest bardzo ważna. A jak to w życiu bywa najważniejsze jest to czego nie widać czyli wartswa cynku pod otuliną pcv. Warstwa ta powinna charakteryzować sie parametrem – minimalna grubość powłoki 70g na metr kwadratowy.

Siatka powlekana jest niewspółmiernie bardziej miękka od standardowej siatki ocynkowanej co za tym idzie należy ostrożniej obchodzić się z nią przy montażu. Płot wykonany z takiej siatki należy szanować, przechodzenie przez płot wiąże się zazwyczaj z deformację siatki i stałym, widocznym zniekształceniem.

Producent siatki podaje zazwyczaj jedynie średnicę siatki po powleczeniu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż drut stalowy wewnątrz jest cieńszy o około 1mm.

Powłokę siatki należy bezwzględnie chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi , szczególnie przed ogniem. Nie wolno palić w bliskiej odległości ognisk, tym bardziej wypalanie traw przy ogrodzeniu. Nawet jeżeli powłoka PCV nie spali sie w momencie kontaktu z ogniem straci swoje właściwości i przy okazji najbliższego mrozu po prostu popęka.

dddddddddddddddddddd
Siatka ogrodzeniowa