Studnie

odsłony   876

Studnie

Studnia jest to pionowe punktowe ujęcie wody podziemnej w postaci otworu wierconego lub kopanego aż do osiągnięcia poziomu wodonośnego.

Naszą ofertę kierujemy do właścicieli domków jednorodzinnych, działek rekreacyjnych, osób rozpoczynających budowę, sadowników, ogrodników, rolników, firm oraz instytucji dla których budowa własnego ujęcia wody jest opcjonalnym i często jedynym rozwiązaniem na pozyskanie cennego surowca jakim jest woda.

  • studnie głębinowe o dużych wydajnościach m.in. przemysłowe, pod deszczownie, a także pod nawadnianie sadów i pól
  • studnie głębinowe pod domki jednorodzinne
  • studnie abisyńskie (abisynki)
  • studnie odwadniające
  • obudowy studni
  • dobór i montowanie pomp głębinowych

Szukamy miejsca dla studni

Studnie trzeba zlokalizować tak, by w przyszłości nie mieć problemów z zagospodarowaniem działki. Planując miejsce studni, trzeba pomyśleć o zachowaniu wymaganych odległości:

  • przynajmniej 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek (sąsiad może wyrazić zgodę na bliższe sąsiedztwo);
  • co najmniej 7,5 m od rowu przydrożnego;
  • 15 m od szamb, kompostowników, budynków inwentarskich, szczelnych zbiorników na gnojowicę;
  • 30 m od drenażu rozsączającego ścieki do gruntu, jeżeli są one uprzednio oczyszczone;
  • 70 m od drenażu rozsączającego ścieki nieoczyszczone biologicznie i utwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych.

Wybieramy rodzaj studni

To, na jaki rodzaj studni się zdecydujemy, zależy od ilości potrzebnej wody i jej jakości.

Studnia abisyńska (abisynka)

Nazwa pochodzi od Abisynii, gdzie w czasie wojny w 1868 r. Anglicy zastosowali tego typu studnie. Woda jest pobierana z pierwszej warstwy wodonośnej ale także może sięgać głębszych warstw, w których woda znajduje się pod ciśnieniem. Taki rodzaj wykonuje się, jeśli zwierciadło wody podczas pompowania nie opada poniżej 7 m. Jednak nie da się zmierzyć zwierciadła wody dopóki nie wykona się studni, dlatego warto dowiedzieć się czy w okolicy znajduje się taka studnia abisyńska i jaka jest jej głębokość. To ważna informacja, którą można wziąć pod uwagę podczas wiercenia. W niektórych rejonach nie ma możliwości wykonania studni abisyńskiej. Do takiej studni montuje się pompę ręczną lub elektryczną samozasysającą.

Studnia głębinowa

Wykonuje się ją przez wprowadzenie w grunt rur o różnych średnicach w zależności od potrzeby wydajności, tak by filtr zagłębił się w warstwie wodonośnej. Studnia głębinowa jest pewnym źródłem wody, bo pozwala czerpać ją z głębokości zarówno kilku, jak i kilkudziesięciu metrów. Z takiej studni uzyskuje się dobrą jakość wody i duże wydajności. Pompę głębinową montuje się gdy zwierciadło wody jest poniżej 7m można zastosować pompę samozasysającą gdy zwierciadło wody jest powyżej 7m.

Wybór pompy do studni

Pompę głębinową do studni dobiera się tak, aby jej wydajność nie przekraczała dopuszczalnej wydajności studni, a wysokość podnoszenia zapewniała utrzymanie w instalacji wystarczającego ciśnienia wody. Jest szereg pomp głębinowych o zróżnicowanych parametrach umożliwiających dobranie odpowiedniej pompy zarówno dla zaopatrzenia w wodę małych obiektów, jak np. działki rekreacyjne, jak i dużych, zakładów przemysłowych, sadowników, czy też wodociągów wiejskich.

dddddddddddddddddddd
Studnie