Klimatyzacja
Klimatyzacja
Ścienny
Jest to jedno z najprostszych urządzeń stosowanych w klimatyzacji. Przy montażu wystarczy tylko jedno przejście przez ścianę o średnicy około 50mm. Świetnie nadają się do biura lub mieszkania. Występują w wersji chłodząco/grzewczej.
Podsufitowy
Podobny sposób montażu lecz ten klimatyzator może być zlokalizowany poziomo pod sufitem. Również występują w wersji z "pompą ciepła".
Kasetonowy
Montowany w suficie podwieszanym wymaga przestrzeni pomiędzy stropem a sufitem około 40-50cm. Przeznaczony jest w szczególności do sklepów, restauracji, sal konferencyjnych.
Kanałowy
Idealny do budynków z wieloma pomieszczeniami takich jak: biura, restauracje, hotele. Jednostka "wytwarzająca" chłód montowana jest poza pomieszczeniami chłodzonymi, a schłodzone powietrze doprowadzane jest kanałami o średnicy około 150mm do tych pomieszczeń. Możliwa jest również wymiana powietrza z zewnątrz. Możliwy jest również dobór świeżego powietrza z zewnątrz.
Chiller
Obok prostych i stosunkowo niedużych instalacji klimatyzacyjnych, występują również większe i bardziej skomplikowane instalacje oparte na "wodzie lodowej". Instalacje takie charakteryzują się tym, że czynnikiem chłodzącym nie jest bezpośrednio freon, lecz ciecz (woda lub glikol) schłodzona do temp. ok. 5°C. Następnie poprzez system pomp, wprowadzana do instalacji wewnętrznej. Odbiornikami chłodu w instalacji są często urządzenia bardzo podobne do jednostek wewnętrznych instalacji freonowych.
Instalacje wody lodowej wykonuje się również do zasilania chłodnic w centralach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, chłodnic strefowych oraz chłodnic w urządzeniach przemysłowych.
System VRV
Dla klimatyzacji większych obiektów, idealnym i coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem są systemy VRF (Variable Refrigerant Flow). Umożliwiają one budowanie rozległych instalacji (łączna długość rurociągu może wynosić nawet 1000 m), kilkudziesięciometrowe różnice wysokości pomiędzy jednostką zewnętrzną, a wewnętrznymi. Sterowanie indywidualne lub/i centralne z możliwością komunikacji z BMS oraz sterowaniem przez Internet.
Występują w wersji chłodząco-grzejącej oraz z odzyskiem ciepła. To drugie rozwiązanie pozwala na jednoczesną pracę jednostek wewnętrznych w obrębie tego systemu w funkcji chłodzenia i ogrzewania. System może pracować w funkcji ogrzewania nawet przy temperaturze zewnętrznej do -20°C. Oznacza to, że w porach roku wiosna-jesień czy zima może ogrzewać pomieszczenia jako dodatkowe lub wyłączne źródło ciepła.