Ogrzewanie podłogowe wodne
Ogrzewanie podłogowe wodne
Poniżej w dużym skrócie staraliśmy się przedstawić zalety ogrzewania podłogowego. Jeżeli planujecie Państwo podłogówki w swoim domu zapraszamy do współpracy. Doradzimy i profesjonalnie wykonamy instalacje podłogowe wraz z całym systemem ogrzewania.
- Ogrzewanie podłogowe wodne
- Instalacje podłogowe- rodzaje posadzek
- Podłogówka a meble
- Akumulacyjność i bezwładność ogrzewania podłogowego
- Zalety ogrzewania podłogowego
- Zdjęcia instalacji ogrzewania podłogowego wodnego
Ogrzewanie podłogowe wodne
Ogrzewanie podłogowe wodne, tzw. podłogówki stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w naszych domach. Świadomość korzyści związanych z tego typu instalacją grzewczą wzrasta. Jedną z głównych zalet ogrzewania podłogowego jest duża powierzchnia grzejna umożliwiająca stosowanie niższych temperatur czynnika grzewczego co pozwoli nam zmniejszyć koszty ogrzewania. Duża powierzchnia grzania podłogówki pozwoli uzyskać nam równomierny rozkład temperatury. Umożliwia nam to obniżenie o 2 stopnie temperatury w pomieszczeniu utrzymując ten sam poziom komfortu jego użytkowania. Ogrzewanie podłogowe jest to tzw. ogrzewanie niskotemperaturowe i w 60% przekazuje ciepło przez promieniowanie. Dzięki temu przyjazne jest dla alergików, ponieważ nie powoduje zjawiska "przypiekania kurzu" oraz zmniejsza efekt unoszenia kurzu w porównaniu do innych rodzajów ogrzewania. Badania mówią o tym, że ogrzewanie podłogowe ma destrukcyjny wpływ na roztocza. Brak zjawiska jonizacji powietrza wynika z braku elementów metalowych w ogrzewaniu podłogowym jak to występuje np. w grzejnikach.
Instalacje podłogowe- rodzaje posadzek
Najlepszą posadzką dla podłogówki są materiały dobrze przewodzące ciepło takie jak: płytki ceramiczne czy kamień. Na rynku można również kupić wykładziny, panele czy parkiet posiadający atest świadczący o tym, że materiały te nadają się na ogrzewane podłogi.
Podłogówka a meble
Najlepszym rozwiązaniem byłoby od razu zaprojektować rozmieszczenie mebli w naszym domu i ułożyć ogrzewanie podłogowe tylko na powierzchni wolnej od zabudowy. Ciężkie jest jednak uniknięcie przemeblowań w przyszłości, dlatego dobrze by było, aby meble wyposażone były w nóżki, odchyloną płytę cokołową, lub kratkę aby nie blokowały cyrkulacji strumienia cieplnego.
Akumulacyjność i bezwładność ogrzewania podłogowego
Akumulacyjność podłogówki daje nam korzyści, gdy zamierzamy utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu. Wiąże się to z długim czasem wstępnego nagrzania podłogi oraz jej długiego schłodzenia. Dlatego w przypadku gdy mamy zwyczaj obniżania temperatury na noc w sypialni a następnie podwyższamy ją z rana to może się okazać, że grzejnik będzie w tym pomieszczeniu lepszym rozwiązaniem niż podłogówka.
Akumulacyjność ogrzewania podłogowego staje się dodatkową dużą zaletą, gdy centralne ogrzewanie zasila pompa ciepła, która zużywa prąd. Mając taryfę nocną energii elektrycznej możemy ustawić godziny pracy pompy ciepła w godzinach gdzie ta energia jest o połowę tańsza. W pozostałych godzinach nagrzana podłoga pozwoli nam utrzymać temperaturę w domu.
Zalety ogrzewania podłogowego:
- duża powierzchnia grzejna podłogówki pozwala na stosowanie niższej temperatury czynnika grzewczego co obniża koszty ogrzewania
- dobrze wykonane instalacje podłogówki powodują równomierny rozkład temperatury
- bezpieczeństwo użytkowania ze względu na niską temperaturę grzejnika, którym jest podłoga
- niewidoczność elementów centralnego ogrzewania takich jak np. grzejniki
- mniej kurzu w powietrzu w naszym domu
- ogrzewanie podłogowe pozwala chodzić boso po wykafelkowanej podłodze bez nieprzyjemnych doznań
Zdjęcia instalacji ogrzewania podłogowego wodnego
Podłogówka |
Ogrzewanie podłogowe wodne |
Skrzynka do podłogówki |
Zapraszamy do zapoznania się z tematami:
- Pompy ciepła - ekonomiczny sposób ogrzania Twojego domu
- Centralny odkurzacz sposobem na podwyższenie komfortu w Twoim domu
- Stacja uzdatniania wody. Komfort i oszczędności w Twoim domu