Ogrzewanie Podłogowe

odsłony   1199

Ogrzewanie Podłogowe

Jak działa ogrzewanie podłogowe:
Ogrzewanie podłogowe jest jednym ze sposobów ogrzewania całego budynku lub tylko wybranych pomieszczeń. W podłodze zabudowane są rury przez które przepływa woda grzewcza o niskiej temperaturze, od 35 do 50°C - maksymalnie 60°C. Ze względu na niską temperaturę wody grzewczej nazywane jest ogrzewaniem niskotemperaturowym.Jest idealnym rozwiązaniem przy ogrzewaniu pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym czy kolektorami słonecznymi. Niska temperatura wody grzewczej sprawia że wymienione źródła ciepła pracują najefektywniej, zapewniając maksymalne oszczędności na kosztach ogrzewania.
W ogrzewaniu podłogowym grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi – „grzejnik” ma dużą powierzchnię, w ok. 70% oddaje ciepło przez promieniowanie, zapewnia optymalny dla komfortu człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniu, a temperatura posadzki wynosi jedynie od 26 do 29°C – czyli odczujemy, że podłoga jest tylko lekko ciepła.
 
„Grzejnik” podłogowy ułożony jest na stropie oddzielającym poszczególne kondygnacje budynku lub na podkładzie betonowym na gruncie (parter niepodpiwniczonego budynku). Składa się z izolacji  przeciwwilgociowej, izolacji cieplnej, rury grzewczej, wylewki betonowej i posadzki (wykończenia podłogi).
                                                
Grzejniki czy podłogówka?
Podłogówka (ogrzewanie podłogowe) jest ogrzewaniem płaszczyznowym – grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi. Różni się od ogrzewania grzejnikowego głównie: niższymi temperaturami wody grzewczej, sposobem oddawania ciepła, niższymi kosztami ogrzewania oraz zapewnia wyższy komfort w ogrzewanych pomieszczeniach. 
Ogrzewanie podłogowe można również wykorzystać do chłodzenia budynku w lecie.

Koszty ogrzewania:
Podłogówka jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, do zasilania ogrzewania podłogowego wystarcza woda grzewcza o temperaturze ok. 40°C, maksymalnie może wynosić 60°C. Niska temperatura wody grzewczej sprawia że jest to idealny sposób ogrzewania pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym, kolektorami słonecznymi – najwyższa sprawność źródła ciepła, tym samym niskie koszty ogrzewania.
Duża powierzchnia „grzejnika” podłogowego i sposób oddawania ciepła pozwala na obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 1 do 2°C bez pogorszenia komfortu cieplnego. Zapewnia to oszczędność energii na poziomi 6 do 12% w ciągu roku.

Grzejniki najczęściej dobierane są dla temperatury wody grzewczej na ich zasilaniu wynoszącej ok. 70°C. Mają wówczas stosunkowo małe rozmiary. Grzejniki również mogą współpracować z pompą ciepła, kotłem kondensacyjnym, ich sprawność będzie niższa jak przy niskotemperaturowym ogrzewaniu podłogowym.
Grzejniki mogą również pracować przy niskiej temperaturze wody grzewczej. Jednak, im niższa temperatura wody grzewczej tym grzejnik będzie większy lub trzeba będzie zastosować kilka grzejników w danym pomieszczeniu.

Komfort 
Podłogówka. W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym rozkład temperatury jest zbliżony do idealnego - optymalnego dla komfortu człowieka. Temperatura podłogi jest równomierna na całej powierzchni i nie przekracza 26 do 29°C w strefie stałego przebywania oraz 31 do 35°C w łazienkach i strefach brzegowych (fragment podłogi pod dużymi przeszkleniami np. drzwiami tarasu) – w salonie, pokojach podłoga jest tylko lekko ciepła. Najwyższa temperatura występuje przy podłodze ogrzewając nogi a najniższa pod stropem.
Podłogówka ogrzewa pomieszczenie w 70% procentach przez promieniowanie cieplne, a jedynie w 30% przez konwekcję (przepływ powietrza). Sposób przekazywania ciepła i niska temperatura podłogi zapobiegają cyrkulacji kurzu w pomieszczeniu, która jest znikoma przy ogrzewaniu podłogowym.

Grzejniki w odróżnieniu od podłogówki, grzejniki znaczną część ciepła oddają przez konwekcję - przepływające przez grzejnik powietrze nagrzewa się a następnie rozchodzi się po pomieszczeniu ogrzewając je. Ogrzewanie pomieszczenia przez przepływające w nim powietrze może powodować zwiększoną cyrkulację kurzu.
Grzejniki członowe (żeliwne i stalowe), przekazują ciepło w 85 do 90% przez konwekcję, a tylko do 15% przez promieniowanie.
Grzejniki konwektorowe (tzw. konwektory), przekazywanie ciepła w tych grzejnikach odbywa się praktycznie wyłącznie przez konwekcję.
Grzejniki aluminiowe, oddają ciepło głównie przez konwekcję, jedynie od 4 do 8% przez promieniowanie.
Grzejniki płytowe znaczną część ciepła przekazują do pomieszczenia przez promieniowanie – do ok. 35%, pozostałe ciepło oddają przez konwekcję .
dddddddddddddddddddd
Ogrzewanie Podłogowe