PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

odsłony   461

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

 

 
Czy kiedykolwiek byłeś świadkiem wypadku i bałeś się udzielić pomocy?

Czy wiesz co to jest Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny i jak należy go użyć?

Czy potrafisz prawidłowo prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową?

Czy wiesz jak właściwie opatrzyć oparzenie, złamanie bądź uraz brzucha?
pierwszapomoc
 

 

 

Na te i wiele innych pytań oraz wątpliwości odpowiadamy na Naszych kursach. Profesjonalne szkolenia prowadzimy na nowoczesnym sprzęcie w atrakcyjny i interesujący sposób! 

 

Zgodnie z art. 162 Kodeksu Karnego:
 

„Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
 

Art. 93. Kodeksu wykroczeń
 
§ 1 Prowadzący pojazd, który, uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku, podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2. W razie popełnienia wykroczenia o którym mowa w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Ustawa o zmianie - Kodeks pracy ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. (Dz.U. Nr 223, poz. 1460) przepisem art. 1 pkt 6 dodała w kodeksie prawy z mocą obowiązującą od 18 stycznia 2009 r. art. 2091 w brzmieniu:
 

„§ 1. Pracodawca jest obowiązany:

1) zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, gaszenia pożaru i ewakuacji pracowników,

2) wyznaczyć pracowników do:
a) udzielania pierwszej pomocy,

b) wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej,  

3) zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, ratownictwa medycznego oraz ochrony przeciwpożarowej.
 

§ 2. Działania, o których mowa w § 1, powinny być dostosowane do rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników i innych osób przebywających na terenie zakładu pracy oraz rodzaju i poziomu występujących zagrożeń.
 

§ 3. Liczba pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny być uzależnione od rodzaju i poziomu występujących zagrożeń.”

Jego naruszenie będzie stanowiło wykroczenie określone w art. 283 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym nieprzestrzeganie przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy zagrożone jest karą od 1000zł do 30000zł.


Art. 4 Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym zobowiązuje każdego świadka zagrożenia życia bądź zdrowia do wezwania służb ratunkowych.Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach Dz.U. z 2003 r Nr 6, poz. 69 z późn. Zmianami. § 21. Nauczyciele, w szczególności prowadzący zajęcia w warsztatach, laboratoriach, a także zajęcia wychowania fizycznego, podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
 

Art. 5.1 Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym wyraźnie określa, iż każdy udzielający pomocy może liczyć na ochronę prawną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych. Dodatkowo osoba udzielająca pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz podejmująca medyczne czynności ratunkowe korzysta z ochrony przewidzianej w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.2) dla funkcjonariuszy publicznych. 

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach Dz.U. z 2003 r Nr 6, poz. 69 z późn. Zmianami. § 21. Nauczyciele, w szczególności prowadzący zajęcia w warsztatach, laboratoriach, a także zajęcia wychowania fizycznego, podlegają przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
  Przepisy BHP (§ 40 wyżej wymienionego Rozporządzenia) w szkołach i placówkach publicznych nakładają na nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników szkoły, obowiązek udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu uczniowi, w przypadku, gdy zauważyli lub dowiedzieli się oni o wypadku.
dddddddddddddddddddd
PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA