Badania diagnostyczne
Badania diagnostyczne
Badania laboratoryjne
- Biochemia krwi
- Morfologia
- Rozmazy ręczne
- Badania moczu i kału
- Badania bakteriologiczne
- Badania cytologiczne
- Badania mykologiczne
- Testy serologiczne
W naszym Centrum wykonujemy szereg badań laboratoryjnych. Wychodząc naprzeciw Państwa i zwierząt potrzebom część z nich wykonujemy w lecznicy danego dnia, część po pobraniu stosownych materiałów wysyłymy kurierem do laboratoriów.
Aby wykonać u zwierząt podstawowe badania krwi należy przyprowadzić je na czczo, tj. po minimum 6-8 godzinnej głodówce. Do czasu pobrania krwi zwierzę może mieć stały dostęp do wody. W ten sposób wykonujemy morfologię, badania biochemiczne, rozmazy ręczne czy tzw. bilansy przedoperacyjne tj. badania krwi kwalifikujące zwierzę do znieczulenia. Wyznając zasadę „profilaktyka ważniejsza od leczenia” stworzyliśmy tzw. BILANS SENIORA jest to zestaw badań (RTG klatki piersiowej, podstawowe badania krwi, USG jamy brzusznej) w atrakcyjnej cenie, który wykonujemy u zwierząt powyżej 8 roku życia.
W lecznicy wykonujemy także badania moczu – aby wykonać podstawowe badanie należy dostarczyć do gabinetu mocz (w jak najszybszym czasie od pobrania) pobrany do jałowego pojemnika.
Wszelkie badania bakteriologiczne oraz mykologiczne (w kierunku tzw. grzybów) po pobraniu stosownych materiałów wysyłane są do laboratiorów weterynaryjnych.
Prosimy pamiętać aby w przypadku badań cytologicznych skóry oraz wydzieliny nie należy oczyszczać danych miejsc przed wizytą – są to cenne próbki badań dla naszego personelu.
Badania radiologiczne
Pacjent poddawany badaniu rentgenowskiemu powinien być do niego odpowiednio przygotowany zarówno od zewnętrz (skóra, sierść) jak i od wewnątrz.
Należy usunąć wszystkie elementy wyposażenia psa z badanej okolicy - kaganiec (przy zdjęciach głowy), kolczatkę lub obrożę (szyja), szelki (klatka piersiowa) itd. Mokra sierść powoduje pojawianie się artefektów na radiogramie, podobnie jak ciała obce w nią wplątane. Opatrunki gipsowe i opatrunki usztywniające złamane kończyny znacznie pogarszają jakość obrazu. Skóra posmarowana preparatami zawierającymi jod (np. jodyna) lub zabrudzona preparatami kontrastującymi może również skutecznie utrudniać badanie.
Przygotowanie pacjenta od wewnątrz to przede wszystkim badanie na czczo. Pełny żołądek utrudnia badanie, podobnie jak treść w jelitach cienkich. Również zalegające masy kałowe skutecznie utrudniają ocenę radiogramu, zwłaszcza przy badaniu jamy miednicznej.
Obecność moczu w pęcherzu moczowym ułatwia jego identyfikację, jednak silnie wypełniony pęcherz moczowy spycha pozostałe narządy jamy brzusznej utrudniając ich ocenę.
Badania ultrasonograficzne
Aby przeprowadzenie badania ultrasonograficznego było możliwe, niezmiernie ważne jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do badania :
- 2 dni przed badaniem wskazana dieta lekkostrawna - posiłki przygotowane w domu lub mokre jedzenie (puszki, saszetki)
- ostatni posiłek ok. godz. 18 dzień przed badaniem, woda do picia bez ograniczeń
- prawidłowe badanie wykonuje się z pełnym pęcherzem moczowym - zwierzę powinno oddać ostatni raz mocz na 3 godziny przed badaniem ( ostatni spacer u psa, kotu schować kuwetę )
- jeżeli zwierzę jest niespokojne, boi się wizyt w gabinecie zalecane aby towarzyszyły mu przy badaniu dwie dorosłe osoby z bliskiego otoczenia które się go nie boją oraz potrafią je okiełznać (przytrzymać i słucha się przynajmniej jednej z tych osób)
- przed badaniem należy się zarejestrować telefonicznie na konkretny dzień, godzinę aby zwierzę nie stresowało się w poczekalni , oraz żeby lekarz mógł się przygotować do badania.
- jeżeli badanie zaordynowane jest przez lekarza z innej lecznicy dobrze mieć ze sobą skierowanie lub historię choroby aby lekarz wiedział jaki jest problem oraz na co zwrócić szczególną uwagę