Implanty

odsłony   798

Implanty

 

Implanty dentystyczne to tytanowe śruby, które wprowadzane są w miejsce brakującego zęba. Powierzchnia implantu jest tak przygotowana, że zrasta się na stałe z kością. Tytan to dotychczas jedyny wykryty pierwiastek, łączący w sobie dwie istotne z punktu widzenia stomatologii cechy:

  • jest BIOZGODNY – dobrze tolerowany przez organizm, nietolerujący zazwyczaj ciał obcych
  • jest WYTRZYMAŁY – znakomicie znosi obciążenie jakim poddawane są korzenie prawdziwych zębów.

Profesor Per – Ingmar Branenmark jest uznawany za twórcę współczesnej implantologii. Jako pierwszy odkrył, że tytan znakomicie integruje się z kośćmi, dzięki czemu może on pełnić funkcję podpory nowych zębów.

Stosujemy tylko sprawdzone procedury i systemy implantów, gwarantujące trwałą odbudowę brakujących zębów.
Przy użyciu implantów można odbudować brak pojedynczego zęba lub ubytek wielu zębów, wtedy nie koniecznie ilość brakujących zębów musi odpowiadać ilości implantów – brakujące miejsce można wypełnić mostami z porcelany(patrz slajdy w menu HOME na stronie internetowej).
Na implantach można też odbudować brak wszystkich zębów przy pomocy mostów mocowanych na stałe i wtedy konieczne jest wszczepienie co najmniej 6-ciu implantów w żuchwie i 8-10 implantów w szczęce.
Gdy mamy całkowity brak zębów w obu szczękach i chcemy zapewnić komfort użytkowania protez, tak aby one nie wypadały podczas jedzenia i mówienia to wystarczy mniejsza ilość implantów 2-4 w żuchwie (przy 4-ech proteza jest bardziej stabilna) i co najmniej 6-7 w szczęce.
Jeżeli jest zbyt mała ilość kości, w którą można by było wszczepić implant, to odbudowujemy ją przy pomocy technik regeneracyjnych np. przeszczepów bloków kości lub wszczepów biomateriałów odbudowujących ją.

Najważniejsze zalety rozwiązań implantologicznych w porównaniu z protezami zębowymi:

  • Ograniczają możliwości uszkodzenia sąsiednich zdrowych zębów
  • Są bardziej niezawodne od metod konwencjonalnych
  • Zwiększają możliwości spożywania zróżnicowanych pod względem konsystencji pokarmów
  • Mogą chronić tkanki dziąseł i kości, przyczyniając się do zachowania estetycznego wyglądu twarzy
  • Stanowią rozwiązanie alternatywne wobec zdejmowanych i stałych protez
  • Wyglądają, są odczuwane i funkcjonują zupełnie jak naturalne zęby – są stabilne
  • Nie wymagają używania klejów
  • W perspektywie czasowej średnio odległej do długoterminowej mogą przyczynić się do oszczędności finansowych
  • Zwiększają poczucie pewności siebie
  • Unikniecie Państwo niezręcznych sytuacji związanych z obluzowanymi protezami

Silniki do implantów

Do wszczepiania implantów potrzebne jest osobne, w pełni bezpieczne i sterylne, specjalne urządzenie dozujące siłę borowania.
Inteligentny mikrosilnik chirurgiczny – fizjodyspenser służy do napędu wszelkiego rodzaju wierteł, frezów oraz pilników z zastosowaniem programowanej prędkości obrotowej i momentu obrotowego. Dodatkowo stosowane narzędzia w czasie pracy mogą być chłodzone za pomocą sterylnego płynu, na przykład soli fizjologicznej. W gabinecie stomatologicznym wykorzystujemy go w wielu dziedzinach.
W czasie zabiegów implantologicznych służy do przygotowania łoża pod implant, może być również stosowany do gwintowania otworów i wkręcania implantów. Pracujący silnik i kątnica napędzająca wiertło są przed zabiegiem sterylizowane. Urządzenie chłodzi frezy do cięcia kości zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie (płyn chłodzący tłoczony jest do wnętrza wiertła), co zmniejsza ryzyko przegrzania kości w czasie zabiegu i wystąpienia powikłań z tego powodu.
W czasie zabiegów chirurgicznych, w których niezbędne jest cięcie lub usuwanie kości, jak na przykład: usuwanie zatrzymanych zębów mądrości i resekcja wierzchołka korzenia zęba.

Jedynie przy użyciu fizjodyspensera powinny być przeprowadzane zabiegi implantologiczne, gdyż bardzo ważne dla powodzenia zabiegu jest z jaką prędkością i momentem obrotowym wykonujemy łoże dla implantu i go potem wkręcamy. Tylko chłodzenie sterylną solą fizjologiczną i praca z odpowiednim sprzętem nie powoduje przegrzania kości i problemów z późniejszą integracją implantu.

późniejszą integracją implantu.

dddddddddddddddddddd
Implanty