Systemy sygnalizacji pożarowej

odsłony   563
Systemy sygnalizacji pożarowej

 Śpisz jeszcze, ale Twój dom się budzi !
 Włącza się kaloryfer w łazience, abyś miał idealną temperaturę do porannej kąpieli. Aby przebudzenie nie było zbyt gwałtowne, zapala się dyskretne światło o tej godzinie, o której dzwoni budzik. Kiedy otwierasz okno, aby przewietrzyć pokój, kaloryfer ustawia się automatycznie w trybie przeciw zamarzaniu. 
 Teraz możesz spokojnie opuścić swój dom, ogrzewanie przechodzi automatycznie w ekonomiczny tryb działania, a wszystkie punkty świetlne oraz urządzenia które mogły by być włączone, zostają wyłączone. Nie ma potrzeby obchodzenia całego domu. Po powrocie z pracy, jednym naciśnięciem przycisku na pilocie wyłączasz alarm i włączasz ogrzewanie, otwierasz bramę wjazdową i drzwi do garażu. 
Pora położyć się spać? Nie musisz obchodzić całego domu aby zgasić wszystkie światła i opuścić rolety Twój dom zrobi to za Ciebie. Ile minut zaoszczędziłeś? Możesz spać spokojnie Twój dom czuwa. 
„Inteligentny dom” - określenie to oznacza że budynek został wyposażony w nowoczesny system mający odpowiedni reagować na występujące wewnątrz, bądź w ich otoczeniu zdarzenia. Taki zdarzeniami mogą być zmieniające się warunki pogodowe: światło słoneczne, temperatura zewnętrzna, opady deszczu lub śniegu, wiatr. W takich przypadkach system automatyki ma, bez ingerencji człowieka, odpowiednio dostosować budynek. Może to być dostosowanie natężenia oświetlenia do światła zewnętrznego, włączenie ogrzewania, bądź klimatyzacji. 
 Innymi zdarzeniami, na które powinien reagować system automatyki budynku są sytuacje awaryjne. Mogą to być zaniki napięcia w sieci, awarie obwodów, ale także pożary, wycieki wody, włamania. Do systemu należy wtedy przeciwdziałanie powstaniu ewentualnych szkód oraz powiadomienie odpowiednich służb. 
 Podstawowym zadaniem konwencjonalnej instalacji elektrycznej jest dostarczanie i dystrybucja energii elektrycznej wewnątrz i na zewnątrz budynku. Podobne zadania ma instalacja elektryczna w inteligentnym budynku z tą różnicą, że instalacją w inteligentnym budynku możemy w pełni zarządzać. Ma ona dodatkową zdolność generowania i wymiany informacji, która może zostać wykorzystana do sterowania, zarządzania, bądź nadzoru instalacji. 
 Dodatkowo nowoczesna instalacja elektryczna może zastępować część instalacji wykonywanych do tej pory jako oddzielne, np. lokalne systemy ogrzewania i klimatyzacji. System taki poza dystrybucja energii może zarządzać zużyciem energii, prowadzić stały nadzór stanu załączenia i parametrów sieci, sygnalizować, zapobiegać awarią, sterować warunkami środowiskowymi miejsca pracy i wypoczynku oraz wiele innych. Może również samoistnie zarządzać innymi instalacjami w budynku lub być podporządkowany innemu systemowi nadrzędnemu.

dddddddddddddddddddd
Systemy sygnalizacji pożarowej